Κυριακή 12 Νοεμβρίου 2023

NATIONAL LEAGUE 2 (5ος ΟΜΙΛΟΣ - 4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Τα έκανε μούσκεμα

Ρούπελ Σιδηροκάστρου - ΓΑΣ Βασιλικών: 61-64

Οι χαμηλές πτήσεις του Ρούπελ συνεχίζονται. Το «οχυρό» έχασε στην έδρα του από τα Βασιλικά «χαρίζοντας» το ροζ φύλλο αγώνος στους φιλοξενούμενους.

Οι «μπλε» προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο 20-18, με την ομάδα του Φώτη Κοκολιού στη διάρκεια της δεύτερης περιόδου να ξεφεύγει στο σκορ πάνω από 10 πόντους.

Στο τέλος όμως του δεκαλέπτου οι αντίπαλοι μείωσαν σε 37-32.

Μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι αν και δεν ήταν ιδιαίτερα παραγωγικοί στην επίθεση, εν τούτοις κράτησαν το υπέρ τους προβάδισμα. Η τρίτη περίοδος έληξε 48-42.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το Ρούπελ αύξησε ξανά τη διαφορά στο +10 (56-46), αλλά οι Σιδηροκαστρινοί αντί να «αποτελειώσουν» τα Βασιλικά... «κοιμήθηκαν».

Οι φιλοξενούμενοι αντεπιτέθηκαν πραγματοποιώντας τη μεγάλη ανατροπή στο σκορ (58-59).

Στις τελευταίες στιγμές της αναμέτρησης οι Θεσσαλονικείς ήταν μπροστά με 3 πόντους (61-64), με τους «μπλε» να αστοχούν σε τρίποντο, γνωρίζοντας έτσι τη πρώτη ήττα στο Σιδηρόκαστρο και τρίτη διαδοχική στο πρωτάθλημα.

Διαιτητές: Παπαγεωργίου-Λαδάς-Παπαδόπουλος

Δεκάλεπτα: 20-18, 37-32 (ημ.), 48-42, 61-64

Ρούπελ Σιδηροκάστρου (Κοκολιός): Δαμιανάκος 8 (1), Δαλαγκόζης 21 (3), Φραγκούλης 7 (1), Κάτος,  Λόγυρος 3 (1), Κεμανετζής 6, Γκούτζιας 4, Παρχαρίδης, Σιδερίδης 12 (1).

ΓΑΣ Βασιλικών(Παπαβασιλείου): Παπαγεωργίου 11 (1), Αποστολίδης, Οικονόμου 19, Τσιάμης 8, Πασούδης 4, Θάνο 6, Ντισλής 13 (2), Τζίμας 3 (1), Σύρος, Λάτος.

- ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (19/11/2023): ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΜΟΥΔΑΝΙΩΝ - ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ.