Ρούπελ Σιδηροκάστρου - Ναύαρχος Βότσης:

79-77

Σπουδαία εντός έδρας νίκη πέτυχε το «οχυρό» επί του Ναυάρχου Βότση με 79-77.

Η δεύτερη σερί επιτυχία των «μπλε», μετά το διπλό στα Μουδανιά, δίνει βαθμολογική και ψυχολογική ώθηση στο συγκρότημα του Φώτη Κοκολιού, το οποίο πρέπει μέχρι τις γιορτές των Χριστουγέννων να συνεχίσει στο ίδιο τέμπο.

Αναφορικά με την εικόνα του αποψινού παιχνιδιού, στο εναρκτήριο δεκάλεπτο το νεανικό σύνολο του Ανδρέα Κεσαπίδη αιφνιδίασε τους Σιδηροκαστρινούς και μπήκε στη θέση του οδηγού.

Η περίοδος έκλεισε με 20-22.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι βελτίωσαν κάπως την εικόνα τους και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 42-41.

Στη τρίτη περίοδο εκ νέου οι Θεσσαλονικείς πήραν μια διαφορά, με το Ρούπελ να «κυνηγάει» στο σκορ.

Τελικά το δεκάλεπτο έληξε ισόπαλο 61-61.

Στη τέταρτη περίοδο το «οχυρό» ανέβασε την απόδοσή του, παίρνοντας τα ηνία της αναμέτρησης στα χέρια του.

Ο Ναύαρχος Βότσης όμως δεν τα παράτησε και το ματς κρίθηκε στις λεπτομέρειες, με τον Φώτη Κοκολιό να εφαρμόζει στο φινάλε άμυνα ζώνης και τους παίκτες του να παραμένουν ψύχραιμοι λυγίζοντας τη σθεναρή αντίσταση των αντιπάλων τους.

Διαιτητές: Ελευθεριάδης-Θεοδωρίδης-Καρυπίδης

Δεκάλεπτα: 20-22, 42-41, 61-61, 79-77

Ρούπελ Σιδηροκάστρου (Κοκολιός): Δαμιανάκος 10 (2), Δημητρακάς 17 (2), Δαλαγκόζης 11 (1), Φραγκούλης 13 (3), Κάτος 6 (2), Λόγυρος, Κεμανετζής 9, Γκούτζιας 8, Σιδερίδης 5 (1).

Ναύαρχος Βότσης (Κεσαπίδης): Τσαχτσίρας 14 (3), Καζαμίας 12, Γιαννίκος 15 (3), Επαμεινώνδας 19 (4) , Χατζηλάμπρου 9 (1), Πουρλίδας 4, Πατεράκης 4, Φωτιάδης.

ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ - ΝΑΥΑΡΧΟΣ ΒΟΤΣΗΣ: 79-77

Κ.Α.Ο.Χ./ΕΥΡΩΠΗ '87 - ΙΩΝΙΚΟΣ ΙΩΝΙΑΣ: 73-66

ΕΘΝΙΚΟΣ ΛΑΓΥΝΩΝ - ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ: 70-68

ΕΥΚΑΡΠΙΑ - ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗ: 71-89