NATIONAL LEAGUE 1 (3ος ΟΜΙΛΟΣ - 11η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Έπραξε το αυτονόητο

Πανσερραϊκός STIHL - Α.Ο. Αρετσού: 71-52

Τα «λιοντάρια» έπρεπε να κερδίσουν σήμερα την Αρετσού και το έπραξαν. Οι «κόκκινοι» αντιμετώπισαν μια ομάδα, η οποία βάσει της εμφάνισής της είναι η χειρότερη που πέρασε φέτος από το ΔΑΚ Σερρών «ΙΩΑΝΝΗΣ ΤΣΙΝΤΣΑΡΗΣ».

Ο Πανσερραϊκός ξεκίνησε με ενθουσιασμό, κυκλοφόρησε εξαιρετικά τη μπάλα, έχοντας πολύ καλή συμπεριφορά σε άμυνα κι επίθεση. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 8-0 (6:20), ενώ λίγο αργότερα διεύρυναν το προβάδισμά τους στο +14 (17-3, 2:30).

Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 21-5.

Στις αρχές της δεύτερης περιόδου η διαφορά εκτινάχθηκε πάνω από τους 20 πόντους (29-8, 7:45), με τους «κόκκινους» να μην αφήνουν την Αρετσού να πάρει ανάσα στο παρκέ.

Το σύνολο όμως του Γιάννη Κακιούζη χαλάρωσε αδικαιολόγητα, δίνοντας έτσι την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να ανασυνταχθούν.

Οι Θεσσαλονικείς άρχισαν να «ροκανίζουν» τη διαφορά (32-18, 3:30), μειώνοντας σε 32-24 στο 18'. Η περίοδος έκλεισε με 34-27.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Πανσερραϊκός χωρίς να είναι εντυπωσιακός ξέφυγε και πάλι στο σκορ (42-28, στο 24', 48-35 στο 28'). Η περίοδος ολοκληρώθηκε με 53-39.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Αρετσού «παρέδωσε» οριστικά τα όπλα στους «κόκκινους» (65-44, 5:07) και τα «λιοντάρια» πανηγύρισαν τη κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνος.

Σχόλιο από SerresBasket: Ώρες, ώρες με αυτό το «πράγμα» που παίζουν οι ομάδες στο πρωτάθλημα της Β' Εθνικής, ξεχνάμε ποιο και τι είναι το Μπάσκετ.

Νερά έσταζαν από τη σκεπή του κλειστού γυμναστηρίου της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων εντός του αγωνιστικού χώρου. Η αναμέτρηση διεκόπη 2-3 φορές, προκειμένου να σκουπιστεί το παρκέ. Ξεφτίλα!

Δυο Σερραίοι (Δημήτρης Καραμπέκης και Γιώργος Γεωργάκης [έμαθε τα βασικά του αθλήματος στον Βισάλτη Νιγρίτας]) έπαιξαν κόντρα στους «κόκκινους».

Διαιτητές: Χατζημπαλίδης - Χατζηκώστας - Ράπτης

Δεκάλεπτα: 21-5, 34-27 (ημ.), 53-39, 71-52

Πανσερραϊκός STIHL (Κακιούζης): Μήνου 8 (2), Γεωργιάδης, Τσακαλέρης 11, Γεωργιανός 7 (1), Θεοδοσιάδης, Κεραμάρης, Κουτουξίδης 14 (2), Πεχλιβανίδης, Ντώνες, Ντίνος 13 (1), Στόλης 10, Μπρατσιάκος 8 (2).

Α.Ο. Αρετσού (Πετρόπουλος): Ρόπουτης 3 (1), Φλιώνης, Σιδηροηλίας 4, Καραμπέκης 3 (1), Βλάσιος 3 (1), Κυφωνίδης 14, Τσιόγκας 9, Βλασσόπουλος 5 (1), Φλιάτης 10 (1), Γεωργάκης 1.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ STIHL - Α.Ο. ΑΡΕΤΣΟΥ: 71-52

ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ ΞΑΝΘΗΣ - ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ: 63-61

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ - Κ.Α.Ο.Δ.: 67-65

Χ.Α.Ν.Θ. - ΔΕΚΑ: 69-54