Κυριακή 17 Δεκεμβρίου 2023

NATIONAL LEAGUE 2 (5ος ΟΜΙΛΟΣ - 9η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Αποχαιρέτισε το 2023 με ήττα

Ιωνικός Ιωνίας - Ρούπελ Σιδηροκάστρου: 82-64

Το 2023 δεν έκλεισε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο για το «οχυρό». Η ομάδα του Φώτη Κοκολιού ηττήθηκε απόψε στη Θεσσαλονίκη από τον ισχυρό Ιωνικό Ιωνίας με 82-64.

Οι Σιδηροκαστρινοί όπως και σε προηγούμενα εκτός έδρας παιχνίδια τη φετινή σεζόν, έτσι και στο σημερινό έκαναν καλό πρώτο δεκάλεπτο. Η εναρκτήρια περίοδος ολοκληρώθηκε με 19-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ιωνικός αντεπιτέθηκε, με τους «μπλε» να αντιμετωπίζουν προβλήματα τόσο στο σκοράρισμα., όσο και στην αμυντική τους λειτουργία. Η περίοδος τελείωσε με 43-32.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι διατηρούσαν απόσταση ασφαλείας από το Ρούπελ. Η περίοδος έληξε 62-50.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το «οχυρό» δεν κατάφερε να γυρίσει το ματς και μοιραία γεύτηκε το πικρό ποτήρι της ήττας, πέμπτη στο πρωτάθλημα και τέταρτη εκτός έδρας.

Σχόλιο από SerresBasket: Πέρυσι τέτοιο καιρό το ισοζύγιο βρισκόταν σε απόλυτη ισορροπία για τους «μπλε» (5-5). Στη παρούσα φάση ο απολογισμός για το Ρούπελ είναι 4-5, μετρώντας τρία αρνητικά αποτελέσματα μακριά από το Σιδηρόκαστρο με σημαντική διαφορά (-25, -18, -17).

Διαιτητές: Μαραμής - Ράπτης - Κοντοστάθης

Δεκάλεπτα: 19-20, 43-32 (ημ.), 62-50, 82-64

Ιωνικός Ιωνίας (Γουλτίδης): Περιστεράκης 7, Αντωνιάδης 2, Βενετίδης 7 (1), Λύτας 16 (3), Σκουλαριώτης 9 (1), Ζωγράφος 10 (1), Δημητριάδης 19, Σαρακατσάνος, Αχτσής 12 (3), Βαϊράμης, Κοτζακιουλάφης.

Ρούπελ Σιδηροκάστρου (Κοκολιός): Δαμιανάκος 11 (1), Δημητρακάς 7 (1), Δαλαγκόζης 13 (1), Φραγκούλης, Κάτος 12 (2), Κεμανετζής, Παπαδόπουλος Ι. 10, Γκούτζιας 5, Παπαδόπουλος Ν., Σιδερίδης 6 (1).

ΙΩΝΙΚΟΣ ΙΩΝΙΑΣ - ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ: 82-64

ΑΣΠΙΣ ΞΑΝΘΗΣ - ΕΘΝΙΚΟΣ ΛΑΓΥΝΩΝ: 75-65

ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ - ΟΛΥΜΠΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ ΚΟΡΔΕΛΙΟΥ: 86-72

ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗ - ΓΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΩΝ: 77-51