Κυριακή 14 Ιανουαρίου 2024

A2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (2ος ΟΜΙΛΟΣ - 11η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Το έκανε θρίλερ, αλλά κέρδισε...

Ανόρθωση Βόλου - Πανσερραϊκός STIHL: 69-72

Σημαντική εκτός έδρας νίκη πέτυχε στο Βόλο ο Πανσερραϊκός επί της τοπικής Ανόρθωσης.

Οι «λιονταρίνες» έφτασαν στο σημείο να προηγηθούν στο σκορ ακόμα και με 18 πόντους (26-44 στο 20'), με τις γηπεδούχες όμως να «ροκανίζουν» τη διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο (46-54), δίνοντας άλλο ενδιαφέρον στο παιχνίδι στη τέταρτη περίοδο, με τις «κόκκινες» να δέχονται μεγάλη πίεση από τις Βολιώτισσες, αλλά τελικά να σημειώνουν το μεγάλο διπλό με 69-72.

Σε 9 τρίποντα ευστόχησαν οι «λιονταρίνες».

Μαραγκού, Τζημορώτα και Σιγκουρδαντόντιρ δεν ενίσχυσαν τον Πανσερραϊκό ούτε στη σημερινή αναμέτρηση λόγω τραυματισμών που αντιμετωπίζουν, ενώ η Γκομπετζισβίλι αγωνίσθηκε έχοντας προλάβει να κάνει μόλις μία προπόνηση αυτή την εβδομάδα.

Διαιτητές: Ντόντης - Αβρονιδάκης

Δεκάλεπτα: 15-18, 26-44 (ημ.), 46-54, 69-72

Ανόρθωση Βόλου (Μπαντίδης): Κουτσουνούρη 19 (1), Σουλτάνη 27 (1), Τσιμπίδη 7, Ταντουρόφσκα 6 (1) Μαγκλάρα 5, Ζήτη 3 (1), Μίχαλου, Μιχαηλίδου 2.

Πανσερραϊκός STIHL (Πεχλιβάνος): Καλαμπάκου 10 (1), Νάστου 19 (2), Μιχαηλίδου 15 (5),  Γκομπετζισβίλι 15, Τζιαμπάζη 2, Μπακιρτζίδου 3, Χωλοπούλου 8(1), Δαμιανάκου.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ ΒΟΛΟΥ - ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ STIHL: 69-72

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ - Μ.Ε.Ν.Τ.: 49-60

Α.Ε. ΠΥΛΑΙΑΣ - ΙΩΑΝΝΙΝΑ: 75-34

ΑΡΗΣ - ΠΑΝΟΡΑΜΑ: 55-62