Κυριακή 28 Ιανουαρίου 2024

NATIONAL LEAGUE 2 (5ος ΟΜΙΛΟΣ - 13η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Διαστημικό» Ρούπελ!

Ρούπελ Σιδηροκάστρου - Ασπίδα Ξάνθης: 90-70

Πραγματοποιώντας σούπερ-εμφάνιση το «οχυρό» έκανε επίδειξη δύναμης κόντρα στην Ασπίδα Ξάνθης, εξασφαλίζοντας δεύτερη διαδοχική νίκη στο πρωτάθλημα.

Οι «μπλε» μπήκαν «φουριόζοι» στο γήπεδο αποκτώντας πλεονέκτημα 9 πόντων στην εναρκτήρια περίοδο του παιχνιδιού (22-13).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Σιδηροκαστρινοί έκαναν ό,τι ήθελαν στον αγωνιστικό χώρο και η διαφορά εκτινάχθηκε στο +20 (!), με τη περίοδο να ολοκληρώνεται με 48-28.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντεπιτεθούν μειώνοντας στο -14 (66-52).

Στη τέταρτη περίοδο η ομάδα του Αντώνη Δούκα ξεμπέρδεψε μια και καλή με τους Θρακιώτες, σκοράροντας ακατάπαυστα, προσθέτοντας το πολύτιμο ροζ φύλλο στη συλλογή της.

Διαιτητές: Σιταρίδης- Τσαρδούλιας - Λαμπρέλλης

Δεκάλεπτα: 22-13, 48-28 (ημ.), 66-52, 90-70

Ρούπελ Σιδηροκάστρου (Δούκας): Δαμιανάκος 10 (1), Δαλαγκόζης 14 (1), Φραγκούλης 2, Παπαδόπουλος Γ. 5, Κάτος 22 (2), Κεμανετζής 7 (1), Παπαδόπουλος Ν., Γκούτζιας 23, Σιδερίδης 7 (1), Χριστοφορίδης, Τοπολίγκας.

Ασπίδα Ξάνθης (Κασαρτζίδης): Αγγελόπουλος 18, Στουρνάρας 21 (2), Παυλάκης 11, Κρστιτς 9, Μπιλιούρης 7 (1), Παντελούκας 2, Σαββουλίδης, Κάλφας 2, Καρανικολίδης, Ρούμογλου.

ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ - ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ: 90-70

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΜΟΥΔΑΝΙΩΝ - Κ.Α.Ο.Χ./ΕΥΡΩΠΗ' 87: 50-97

ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗ - ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ: 72-68

ΓΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΩΝ - ΕΘΝΙΚΟΣ ΛΑΓΥΝΩΝ: 63-68