Σάββατο 3 Φεβρουαρίου 2024

NATIONAL LEAGUE 1 (3ος ΟΜΙΛΟΣ - 18η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Χαμογέλασε» στη παράταση

Μακεδονικός - Πανσερραϊκός STIHL: 72-78

Η μπίλια, ευτυχώς, έκατσε στο κόκκινο και τα «λιοντάρια» απέσπασαν το ροζ φύλλο αγώνος, επικρατώντας του ιστορικού Μακεδονικού στη παράταση με 72-78.

Ο Πανσερραϊκός παρατάχθηκε στο παρκέ δίχως να έχει στη σύνθεσή του τον Ντιέγκο Κάπελαν, ο οποίος ταλαιπωρείται από θλάση, και βρέθηκε να χάνει στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης με διαφορά 15 πόντων, 25-10.

Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα του Γιάννη Κακιούζη διόρθωσε τα κακώς κείμενα στο γήπεδο και το δεκάλεπτο έκλεισε με 38-34.

Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 52-49.

Δυόμιση λεπτά πριν τη λήξη της τέταρτης περιόδου ο Πανσερραϊκός ήταν πίσω στο σκορ με 63-62. Τα «λιοντάρια» πάλεψαν σκληρά και το ματς πήγε στη παράταση (68-68).

Οι «κόκκινοι» δυνάμωσαν αρκετά την άμυνά τους στο έξτρα πεντάλεπτο, κατορθώνοντας να μπουν στη θέση του οδηγού, φτάνοντας τελικά στο νικηφόρο αποτέλεσμα, που τόσο πολύ το είχαν ανάγκη, στη προσπάθεια που κάνουν για να προλάβουν το τρένο των πλέι-οφ.

Διαιτητές: Παζώλης -Γεωργούλης -Μπουγλός

Δεκάλεπτα: 25-10, 38-34 (ημ.), 52-49, 68-68 (κ.α.), 72-78 (παρ.)

Μακεδονικός (Χατζούλης-Μιχαηλίδης): Τσιρογιάννης 15 (1), Καμαριώτης 9, Καραγιάννης 3 (1), Ζεϊμπέκης 12 (4), Ανδρέου 12, Τζιουβάρας, Ρουκουνάκης 10, Αγριόπουλος 9 (3), Βακουφτσής 2.

Πανσερραϊκός STIHL (Κακιούζης): Κουτουξίδης 21 (2), Τσακαλέρης 24 (2), Ντίνος 12 (4), Γεωργιανός, Μπρατσιάκος, Κεραμάρης 9 (1), Τσόγκας 12, Γεωργιάδης.

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ - ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ STIHL: 72-78 (παρ., 68-68 κ.α.)

ΔΕΚΑ - ΜΑΧΗΤΕΣ/ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΠΕΥΚΩΝ: 87-95

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ - Α.Ο. ΑΡΕΤΣΟΥ: 70-55

Χ.Α.Ν.Θ. - ΓΕΦΥΡΑ: 68-60