Κυριακή 4 Φεβρουαρίου 2024

A2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (2ος ΟΜΙΛΟΣ - 14η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Γλίτωσε από μεγάλη λαχτάρα

Πανσερραϊκός STIHL - Α.Ε. Πυλαίας: 73-70

Οι γυναίκες του Πανσερραϊκού μιμήθηκαν τους άνδρες, κι όπως τα «λιοντάρια» νίκησαν χτες τον Μακεδονικό στη παράταση, έτσι και οι «λιονταρίνες» υπέταξαν σήμερα τη μαχητική Πυλαία στη δεύτερη παράταση, σε ένα παιχνίδι «γκραν-γκινιόλ».

Οι φιλοξενούμενες αιφνιδίασαν τις «κόκκινες», αποκτώντας πλεονέκτημα 13 πόντων (8-21) στην εναρκτήρια περίοδο της συνάντησης.

Στο επόμενο δεκάλεπτο οι γηπεδούχες συνήλθαν κάπως και μείωσαν σε 29-35.

Η Πυλαία έστω και δύσκολα κρατούσε το υπέρ της προβάδισμα και στη τρίτη περίοδο, η οποία τελείωσε 42-44.

Στην εκπνοή του τέταρτου δεκαλέπτου με το σκορ στο 56-56, οι αντίπαλες λίγο έλειψε να «παγώσουν» το ΔΑΚ Σερρών «ΙΩΑΝΝΗΣ ΤΣΙΝΤΣΑΡΗΣ», αλλά ευτυχώς το σουτ που επιχείρησαν από κοντινή απόσταση ήταν άστοχο.

Στη παράταση οι Θεσσαλονικιές προηγήθηκαν με 59-63. Ο Πανσερραϊκός αντέδρασε και μάλιστα οι «κόκκινες» είχαν την ευκαιρία στο τέλος του πενταλέπτου, με το σκορ στο 64-64 να «καθαρίσουν» την υπόθεση νίκη, αλλά το τρίποντο που έγινε δεν ήταν καλό.

Έτσι η αναμέτρηση πήγε σε δεύτερη παράταση! Οι «λιονταρίνες» βρέθηκαν στο +4 (71-67), με τη Πυλαία όμως να μη τα παρατάει και να πλησιάζει στο πόντο (71-70).

Στη πλέον καθοριστική επίθεση του αγώνα, η Γκομπετζισβίλι με περίτεχνη ενέργεια διαμόρφωσε το 73-70.

Οι φιλοξενούμενες προσπάθησαν να στείλουν το ματς στη τρίτη παράταση, αποτυγχάνοντας δύο φορές να σκοράρουν κι ο Πανσερραϊκός πανηγύρισε τη νίκη.

Άτυχη από πλευράς Πανσερραϊκού στάθηκε η νεοαποκτηθείσα Σέρβα αθλήτρια, Μαριάνοβιτς, η οποία στο ντεμπούτο της με τη κόκκινη φανέλα, δεν βοήθησε όσο θα ήθελε η ίδια τις «λιονταρίνες», λόγω προβλήματος τραυματισμού.

Διαιτητές: Καρυπίδης - Γκαντίδης

Δεκάλεπτα: 8-21, 29-35,(ημ.), 42-44, 56-56 (κ.α.), 64-64 (α΄ παρ.), 73-70 (β' παρ.)

Πανσερραϊκός STIHL (Πεχλιβάνος): Καλαμπάκου 12 (3), Νάστου 21 (1), Μιχαηλίδου 10 (3), Γκομπετζισβίλι 14, Μπακιρτζίδου 11, Χωλοπούλου 5, Μαραγκού, Τζιαμπάζη, Μαριάνοβιτς.

Α.Ε. Πυλαίας (Λίτσου): Καραμπατζάκη 21 (2), Λογδανίδου 15, Ιγγλέζου 6 (1), Βαντσιούρη 12 (2), Κωστανάκη 3 (1), Κουράτορα 7 (1), Σπανίδου, Καρβουνιάδου 6, Διαμαντοπούλου.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ STIHL - Α.Ε. ΠΥΛΑΙΑΣ: 73-70 (β' παρ., 64-64, α' παρ., 56-56 κ.α.)

ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΣΥΚΕΩΝ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ: 91-32

ΑΡΗΣ - ΑΝΟΡΘΩΣΗ ΒΟΛΟΥ: 69-73

ΙΩΑΝΝΙΝΑ - ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Ν. ΡΥΣΙΟΥ: 53-49

Μ.Ε.Ν.Τ. - ΠΙΕΡΙΚΟΣ/ΑΡΧΕΛΑΟΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ: 31-69

ΡΕΠΟ: ΠΑΝΘΗΡΕΣ ΚΑΒΑΛΑΣ, ΠΑΝΟΡΑΜΑ.