Σάββατο 24 Φεβρουαρίου 2024

NATIONAL LEAGUE 1 (3ος ΟΜΙΛΟΣ - 21η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Τόπο στα νιάτα και σπαθάτη νίκη για τα «λιοντάρια»

Πανσερραϊκός STIHL - ΔΕΚΑ: 73-54

Εύκολη νίκη κόντρα στη ΔΕΚΑ σημείωσε σήμερα το απόγευμα στο ΔΑΚ Σερρών «ΙΩΑΝΝΗΣ ΤΣΙΝΤΣΑΡΗΣ» ο Πανσερραϊκός.

Οι «κόκκινοι» στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού ήταν ανώτεροι από τους αντιπάλους τους, με τους νεαρούς παίκτες της ομάδας να ξεδιπλώνουν το ταλέντο τους στο παρκέ κερδίζοντας το θερμό χειροκρότημα των φιλάθλων.

Αναφορικά με την εικόνα της αναμέτρησης μετά την ισορροπία στα πρώτα λεπτά της εναρκτήριας περιόδου (7-7), οι φιλοξενούμενοι έχοντας καλή και γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας και με έξυπνα σχεδιασμένες συνεργασίες μπήκαν στη θέση του οδηγού (9-16, 3:32). Οι Θεσσαλονικείς κατάφεραν να προηγηθούν ακόμα και με 12 πόντους (11-23, 2:14), με τον Πανσερραϊκό να δείχνει «ζαλισμένος» στο παρκέ.

Ευτυχώς τα «λιοντάρια» ανασυντάχθηκαν μειώνοντας σε 17-23.

Η αντεπίθεση των γηπεδούχων συνεχίσθηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους «κόκκινους» να ισοφαρίζουν σε 25-25 (στο 13'), πραγματοποιώντας την ολική ανατροπή λίγο αργότερα (32-29, 4:40).

Η ΔΕΚΑ, η οποία σκόραρε κυρίως με βολές, κατόρθωσε να ανακτήσει εκ νέου το προβάδισμα στο ματς, με τη περίοδο να λήγει 34-36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Πανσερραϊκός διέλυσε τους αντιπάλους του! Οι «κόκκινοι» διάβασαν πολύ σωστά τη στρατηγική των φιλοξενούμενων, εκμηδενίζοντας τα ατού της ΔΕΚΑ,  υποχρεώνοντας σε αρκετά λάθη τους καλαθοσφαιριστές του Ιωσήφ Νικολαΐδη, ενώ στην επίθεση τα «λιοντάρια» έτρεχαν ασταμάτητα, κλέβοντας μπάλες, σουτάροντας υπό καλές προϋποθέσεις από μέση και μακρινή απόσταση, παίρνοντας πόντους και μέσα στο «ζωγραφιστό».

Ο Πανσερραϊκός βρέθηκε δικαίως στο +14 (59-45, 1:46). Η περίοδος έκλεισε με 61-47.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι «κόκκινοι» δεν ήταν το ίδιο παραγωγικοί στο σκοράρισμα, αλλά η ΔΕΚΑ είχε παραδώσει ψυχή και πνεύμα και τα «λιοντάρια» πανηγύρισαν το νικηφόρο αποτέλεσμα.

Σχόλιο από SerresBasket: Είχαμε γράψει στο άρθρο του περασμένου Σαββάτου μετά την ήττα του Πανσερραϊκού στον Λαγκαδά, ότι αναγκαιότητα για την ομάδα αποτελεί η εμπιστοσύνη στους νεαρούς αθλητές, προκειμένου να βγει κάτι καλό για το μέλλον.

Γεωργιάδης και Πεχλιβανίδης άδραξαν την ευκαιρία που τους έδωσε ο Γιάννης Κακιούζης βγάζοντας ασπροπρόσωπο τον προπονητή τους! Ο Ντωνές θα μπορούσε να είχε χρησιμοποιηθεί περισσότερο διάστημα από τη στιγμή που η ΔΕΚΑ είχε πετάξει λευκή πετσέτα στη τελευταία περίοδο της συνάντησης, ενώ ο Θεοδοσιάδης δεν έπαιξε καθόλου.

Ο Ευθύμης Τσακαλέρης δεν ενίσχυσε τον Πανσερραϊκό λόγω τραυματισμού.

Με σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή του ο Κάπελαν.