Σάββατο 13 Απριλίου 2024

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ - ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ/1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Νικηφόρο ξεκίνημα για τους «κυανοκίτρινους»

Ηράκλεια - Γ.Σ. Ίκαροι: 47-58

Σπουδαίο διπλό, ψυχολογίας και ουσίας, σημείωσαν οι Ίκαροι μέσα στην Ηράκλεια στη πρεμιέρα της τελικής φάσης του πρωταθλήματος. Το κλειστό γυμναστήριο της περιοχής γέμισε από κόσμο μετά από αρκετό καιρό, με τις δύο ομάδες να παλεύουν γερά για τη κατάκτηση της νίκης.

Οι «κυανοκίτρινοι» ξεκίνησαν καλύτερα στο ματς και προηγήθηκαν με 6-15 (στο 10'). Στην αντίπερα όχθη οι «κόκκινοι» παρουσιάσθηκαν αρκετά αγχωμένοι στο παρκέ, έχοντας μεγάλη αστοχία.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν το προβάδισμα στο σκορ και η περίοδος έκλεισε με 22-30.

Στη τρίτη περίοδο το σύνολο του Στέργιου Ποργιόπουλου ήταν μπροστά με +7 (32-39).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το συγκρότημα του Σπύρου Ιωαννίδη μείωσε στους 3 πόντους (46-49), αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχοι δεν είχαν καθαρό μυαλό, με τους Ικάρους να ευστοχούν σε κρίσιμα σουτ και να φτάνουν δίκαια στο νικηφόρο αποτέλεσμα με 47-58.

Με ένεση στον ώμο έπαιξε ο Γιώργος Ασημάκης.

Διαιτητές: Παπαθεολόγου - Μαμαλίκατζη

Δεκάλεπτα: 6-15, 22-30 (ημ.), 32-39, 47-58

Ηράκλεια (Ιωαννίδης): Ιωαννίδης 1, Στάσας 2, Ρέμπας 5, Λαζαρίδης 2, Σουμπενιώτης 3 (1), Κουτσάκης 3, Καρανικόλας 13, Μπαζτέκας 11 (3), Ασημάκης 7, Κουντουράς, Χορτομάρης, Νταμοτσήδης.

Γ.Σ. Ίκαροι (Ποργιόπουλος): Βατζήκας 7, Λουλούδης 14 (1), Καραλιβανός 14 (3), Λόγυρος 11 (1), Γιαννάτος 12, Μηνάς, Σαμαράς, Καρανικολίδης, Γούνας.

ΗΡΑΚΛΕΙΑ - Γ.Σ. ΙΚΑΡΟΙ: 47-58

ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ - ΑΤΛΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ: 63-40