Παρασκευή 26 Απριλίου 2024

ΕΦΗΒΟΙ (ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΗ ΦΑΣΗ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ - 1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Νίκη με ανατροπή για την Α.Ε.Σ. στο φινάλε!

Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών - Α.Ε.Σ.: 97-104

Με το δεξί ξεκίνησε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις στην προκριματική φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος η ομάδα του Νίκου Κηρύκου στο ματς που έδωσε στο κλειστό γυμναστήριο της Πολίχνης «ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΝΙΚΟΛΑΪΔΗΣ», αγωνιζόμενη ενάντια στον Μέγα Αλέξανδρο Γιαννιτσών.

Οι «γαλάζιοι» μολονότι βρέθηκαν να κυνηγάνε στο σκορ τους αντιπάλους τους για μεγάλο χρονικό διάστημα στο παιχνίδι (53-44 ημίχρονο), εν τούτοις κατάφεραν να κάνουν τη μεγάλη ανατροπή στο τέταρτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, με την Α.Ε.Σ. να βγάζει φωτιές στην επίθεση, μετατρέποντας το 76-69 σε 97-104!!!

Με ενοχλήσεις αποχώρησαν από το παρκέ ο Γιαλαμάς και ο Μπανάβας.

Αύριο το μεσημέρι η Α.Ε.Σ. θα αντιμετωπίσει τον Ηρακλή Κοζάνης.

Διαιτητές: Μιχέλης - Λαμπρέλλης

Δεκάλεπτα: 27-26, 53-44 (ημ.), 76-69, 97-104

Α.Ε.Σ. (Κηρύκος): Γιαλαμάς 9 (2), Λάτσιος 5 (1), Γρούνης 28 (7), Κουρτάλης 4 (1), Γουγουσιάδης 5, Ντώνες 21 (1), Καραπέπερας 14, Μπανάβας 16 (3), Ντανατσίδης, Κεραμάρης 2.

ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ - Α.Ε.Σ.: 97-104

ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΟΖΑΝΗΣ - Κ.Α.Ο.Χ./ΕΥΡΩΠΗ '87: 92-69