Σάββατο 20 Απριλίου 2024

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΦΗΒΩΝ ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ/6η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Τρίτη συνεχόμενη φορά Πρωταθλήτρια στην ΕΚΑΣΑΜΑΘ η Α.Ε.Σ.!

Α.Ε.Σ. - Αστέρας Καβάλας: 72-17

Το "Three-peat" στη διοργάνωση των Εφήβων της Ένωσης σημείωσε η Α.Ε.Σ., η οποία στο αποψινό τελευταίο παιχνίδι της τελικής φάσης του πρωταθλήματος θριάμβευσε ενάντια στον Αστέρα Καβάλας με 72-17, κατακτώντας πανάξια την 1η θέση, με συνολικό ρεκόρ 22 νίκες - 1 ήττα, εξασφαλίζοντας παράλληλα τη συμμετοχή της στους προκριματικούς αγώνες του Πανελληνίου Πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Νίκου Κηρύκου στον σημερινό εντός έδρας αγώνα με τον Αστέρα δεν συνάντησε καμία απολύτως δυσκολία στο παρκέ, ξεφεύγοντας στο σκορ από πολύ νωρίς (15-2, η εναρκτήρια περίοδος έκλεισε με 21-5).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι διεύρυναν την υπέρ τους διαφορά, με την περίοδο να λήγει 34-8.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι «γαλάζιοι» βρέθηκαν στο +40 (52-12).

Ο χρόνος κύλησε γρήγορα στη τέταρτη περίοδο με την Α.Ε.Σ. να κερδίζει τους αντιπάλους της με διαφορά 55 πόντων (72-17) και να πανηγυρίζει την κατάκτηση του Πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΑΜΑΘ για τρίτη συνεχόμενη φορά.

Σχόλιο από SerresBasket: Θερμά συγχαρητήρια στον προπονητή της Α.Ε.Σ., Νίκο Κηρύκο και στους αθλητές του για αυτό το σπουδαίο επίτευγμα. Και εις ανώτερα!

Μετά την λήξη της αναμέτρησης έγινε η απονομή των μεταλλίων και του Κυπέλλου στους καλαθοσφαιριστές, στον κόουτς και στα άλλα μέλη του επιτελείου της Α.Ε.Σ. από την Δήμαρχο Σερρών, κυρία Βαρβάρα Μητλιάγκα.

Το παιχνίδι αντί για τις 7 μ..μ., ξεκίνησε στις 8.30 μ.μ., εξαιτίας αγώνων βόλεϊ κορασίδων που διεξήχθησαν στο κλειστό γυμναστήριο της Ομόνοιας «ΒΑΣΙΛΗΣ ΑΓΟΡΑΣΤΟΣ».

Διαιτητές: Νέδογλου Ζ. - Καντζουρίδης

Δεκάλεπτα: 21-5, 34-8 (ημ.), 52-12, 72-17

Α.Ε.Σ. (Κηρύκος): Ντώνες 13, Ντανατσίδης 2, Μπανάβας 2, Κουρτάλης 2, Γρούνης 7 (1), Γιαλαμάς 2, Καραπέπερας 6, Αθανασόπουλος 4, Γουγουσιάδης 9, Θεοδωρίδης 2, Λάτσιος 9 (1), Κεραμάρης 14 (3).

Αστέρας Καβάλας (Δημητριάδης): Λασκαράκης, Ζιώγας 1, Αποστολίνας 2, Μαυρίδης 4, Πέκος, Παπαγεωργίου 2, Τσικλήρας, Αμοιρίδης 3, Πατρωνίδης 2, Δεϊρμεντζόγλου, Αλεξανδρίδης 3 (1), Δολματζής.

Α.Ε.Σ. - ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ: 72-17