Κυριακή 21 Απριλίου 2024

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ - ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ/2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Αυτοκτόνησαν»  οι Ίκαροι - Έφτασε στην πηγή, αλλά δεν ήπιε νερό η Ηράκλεια

Γ.Σ. Ίκαροι - Αστέρας Καβάλας: 44-45

Κακό από άποψης ποιότητας ήταν το σημερινό παιχνίδι μεταξύ των Ικάρων και του Αστέρα Καβάλας, ο αγώνας όμως είχε συγκλονιστικό φινάλε, με τους «κυανοκίτρινους» να «βραχυκυκλώνουν» στο τέλος, «χαρίζοντας» την πολύτιμη νίκη στους φιλοξενούμενους.

Αναφορικά με την εικόνα της αναμέτρησης στο πρώτο δεκάλεπτο αμφότερες οι ομάδες ήταν πολύ νευρικές και άστοχες (3-4 στο 5').

Το σύνολο του Στέργιου Ποργιόπουλου άρχισε σιγά-σιγά να ανεβάζει στροφές στο παρκέ (12-4, 2:19), με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 12-8.

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι παρέμειναν προσηλωμένοι στην άμυνα, ενώ στην επίθεση οι Ίκαροι ήταν αποτελεσματικοί εξασφαλίζοντας προβάδισμα 15 πόντων (25-10, 3:44).

Το δεκάλεπτο έληξε 27-16.

Στη τρίτη περίοδο ο Αστέρας μείωσε σε 27-21 (8:15). Οι «κυανοκίτρινοι» αύξησαν τη διαφορά στο +8 (31-23, 6:12) κι από εκείνο το χρονικό σημείο και μέχρι το κλείσιμο της περιόδου, τα λάθη διαδέχονταν το ένα το άλλο.

Το δεκάλεπτο τελείωσε με 33-25.

Στη τέταρτη περίοδο οι Καβαλιώτες πλησίασαν εκ νέου τους Σερραίους (33-29, 36-32). Οι Ίκαροι ξέφυγαν πάλι στο σκορ με 41-32 (στο 35'), όμως οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν και το φινάλε της συνάντησης έλαβε δραματική τροπή.

Ο Αστέρας φάνηκε απειλητικός (41-39, 3:35), με τους «κυανοκίτρινους» να ευστοχούν με τον Λόγυρο σε τυχερό τρίποντο με ταμπλό στη λήξη της επίθεσης (44-39).

Στην εξέλιξη του αγώνα οι αντίπαλοι μείωσαν σε 44-41. Ο Γούνας από πλευράς Ικάρων είχε 0/2 βολές μετά από φάουλ που κέρδισε στο 39', ενώ ο Αστέρας στη συνέχεια πλησίασε σε απόσταση αναπνοής τους γηπεδούχους (44-42, 47").

Οι Ίκαροι κρατούσαν την τύχη του παιχνιδιού στα χέρια τους, αλλά ο Λόγυρος έκανε λάθος πάσα και ο Ιωαννίδης με τρίποντο-«μαχαιριά» (αμαρκάριστο σουτ), διαμόρφωσε το 44-45 (12").

Οι «κυανοκίτρινοι» είχαν άλλη μία ευκαιρία για να πάρουν το ροζ φύλλο, αλλά στην τελευταία επίθεση της αναμέτρησης, όλα έγιναν λάθος. Ο Καραλίβανος πάσαρε στον Λόγυρο, αυτός επέλεξε, κακώς, να δώσει τη μπάλα στον Λουλούδη, την στιγμή που ο Γιαννάτος «βυθίσθηκε» μέσα στη ρακέτα του Αστέρα έχοντας τον κεντρικό διάδρομο ανοικτό, ενώ στη γωνία έστεκε ανενόχλητος ο Καραλίβανος. Ο Λουλούδης καθυστέρησε σημαντικά, κλείσθηκε από 2 παίκτες των φιλοξενούμενων, έχασε τη μπάλα και η πλάστιγγα έγειρε οριστικά υπέρ του Αστέρα.

Σχόλιο από SerresBasket: Οι δύο ομάδες «κακοποίησαν» το Μπάσκετ.

Αρκετός κόσμος παρακολούθησε από κοντά το ντέρμπι.

Οι Ίκαροι εμφάνισαν σοβαρό πρόβλημα στην κυκλοφορία της μπάλας, ενώ δεν πήραν πόντους μέσα στο «ζωγραφιστό».

Στο τελευταίο δεκάλεπτο τα χέρια έτρεμαν. Σε τέτοια ματς ένας παίκτης πρέπει να βγει μπροστά!

Η ήττα με 1 πόντο στην τελική φάση δεν λέει και πολλά. Οι Ίκαροι είναι σε θέση να πάνε μέσα στη Καβάλα και να νικήσουν, αρκεί να το πιστέψουν.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Γούνας μάτσαρε εκπληκτικά τον Κούμλελη. Στο δεύτερο μέρος ανέλαβε το μαρκάρισμα του ηγέτη του Αστέρα ο Γιαννάτος, δίχως όμως επιτυχία.

Στο 41-32 (στο 35"), οι «κυανοκίτρινοι» έπρεπε να «σβήσουν» μια και καλή τον Αστέρα, ο οποίος πραγματοποίησε άσχημη εμφάνιση, αλλά...

Διαιτητές: Ντούρας - Ρούκας

Δεκάλεπτα: 12-8, 27-16 (ημ.), 33-25, 44-45

Γ.Σ. 'Ικαροι (Ποργιόπουλος): Βατζήκας 16 (1), Λουλούδης 18 (1), Μηνάς, Καραλίβανος, Σαμαράς 3, Λόγυρος 5 (1), Γούνας, Καρανικολίδης, Γιαννάτος 2.

Αστέρας Καβάλας (Πενταζίδης): Σχοινάκης 11, Σαμαράς 6 (2), Ιωαννίδης 7 (1), Μάρκου 6 (1), Κουμλέλης 11, Καβαργύρης 4.

Άτλας Κομοτηνής - Ηράκλεια: 69-63

Έφτασε στην πηγή, αλλά δεν ήπιε νερό η Ηράκλεια. Οι «κόκκινοι» έκαναν σπουδαίο ματς και «άγγιξαν» τη νίκη.

Στο 37' το σκορ ήταν 54-55, ενώ στο 39' το συγκρότημα του Σπύρου Ιωαννίδη προηγήθηκε με 55-58.

Ο Άτλαντας ισοφάρισε σε 58-58, με την Ηράκλεια να αστοχεί σε δύο καθοριστικές βολές κι έτσι ο αγώνας πήγε στην παράταση.

Οι Θρακιώτες ήταν πιο ψύχραιμοι στο έξτρα πεντάλεπτο, φτάνοντας στο νικηφόρο αποτέλεσμα με 69-63.

Δεκάλεπτα: 9-13, 30-28 (ημ.), 42-45, 58-58 κ.α., 69-63 παρ.

Γ.Σ. ΙΚΑΡΟΙ - ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ: 44-45

ΑΤΛΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ - ΗΡΑΚΛΕΙΑ: 69-63 (παρ., 58-58 κ.α.)