Κυριακή 21 Απριλίου 2024

NATIONAL LEAGUE 2 (5ος ΟΜΙΛΟΣ -PLAY OUT/2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Κι είμαστε ακόμα... Ζωντανοί»

Ρούπελ Σιδηροκάστρου - ΓΑΣ Βασιλικών: 73-59

Κάνοντας κατάθεση ψυχής στο γήπεδο, οι Σιδηροκαστρινοί κέρδισαν τα Βασιλικά με 73-59 και ισοφάρισαν τη μεταξύ τους σειρά σε 1-1. Η σωτηρία θα κριθεί σε τρίτο ματς που θα γίνει στην έδρα των αντιπάλων.

Σχετικά με την εξέλιξη του σκορ στο αποψινό παιχνίδι, οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στην πρώτη περίοδο αποκτώντας πλεονέκτημα 5 πόντων (18-23).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Ρούπελ ανασυντάχθηκε και με αντεπίθεση διαρκείας κατάφερε να μπει στη θέση του οδηγού με +10 (38-28 στο 18'). Η περίοδος έκλεισε με 41-30.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι «μπλε» κρατούσαν το υπέρ τους προβάδισμα (54-45).

Στη τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι δεν έδωσαν το δικαίωμα στους Θεσσαλονικείς να πιστέψουν στην ανατροπή, κατακτώντας δίκαια τη νίκη με 73-59.

Διαιτητές: Παπαγερίδης - Χατζηκώστας - Μπουγλός

Δεκάλεπτα: 18-23, 41-30 (ημ.), 54-45, 73-59

Ρούπελ Σιδηροκάστρου (Δούκας): Δαμιανάκος 2, Δαλαγκόζης 18 (4), Φραγκούλης 11 (1), Κάτος 17 (3), Κεμανετζής 8, Παπαδόπουλος Γ. 4, Γκούτζιας 4, Σιδερίδης 7 (1), Παπαδόπουλος Ν. 2, Αποστολίδης, Κούγγαλης, Φελάνης.

ΓΑΣ Βασιλικών (Παπαβασιλείου): Χαλάτσης 11 (1), Παπαγεωργίου 7 (1), Πατίκας 9 (3), Αποστολίδης, Οικονόμου 14 (1), Τσιάμης 2, Πασούδης 4, Θάνο 6, Ντισλής 3 (1), Σύρος, Λάτος 3.