A2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (2ος ΟΜΙΛΟΣ - 25η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Νίκη με κατοστάρα για τις «λιονταρίνες»

Πανσερραϊκός STIHL - Ανόρθωση Βόλου:

100-66

Οι «κόκκινες» ήταν πολύ ανώτερες του Βόλου στο ματς που διεξήχθη το μεσημέρι στο ΔΑΚ Σερρών «ΙΩΑΝΝΗΣ ΤΣΙΝΤΣΑΡΗΣ», έχοντας πλουραλισμό στην επίθεση, συντρίβοντας τις φιλοξενούμενες με 100-66.

Οι «λιονταρίνες» μπήκαν δυνατά στο παρκέ και προηγήθηκαν με 34-13 (10').

Ο Πανσερραϊκός ήλεγχε διαρκώς τον ρυθμό του αγώνα (51-28 ημίχρονο, 69-43 σκορ τρίτης περιόδου), εξασφαλίζοντας εύκολα τους βαθμούς της νίκης.

Το σημερινό παιχνίδι ήταν το τελευταίο που έδωσε ο Πανσερραϊκός για την κανονική περίοδο του πρωταθλήματος της Α2.

Το απόγευμα της Μεγάλης Τετάρτης (1/5/2024), οι «κόκκινες» θα υποδεχθούν στο γήπεδό τους τους Πάνθηρες Καβάλας για τα πλέι-οφ της διοργάνωσης (οι «λιονταρίνες» έχουν το πλεονέκτημα της έδρας).

* Η Γκομπετζισβίλι την περασμένη Πέμπτη υποβλήθηκε σε μαγνητική λόγω ενοχλήσεων στο γόνατο και οι άνθρωποι της ομάδας αναμένουν τα αποτελέσματα της εξέτασης.

Διαιτητές: Σκρίνος-Δώνης

Δεκάλεπτα: 34-13, 51-28 (ημ.), 69-46, 100-66

Πανσερραϊκός (Πεχλιβάνος): Καλαμπάκου 14 (3), Νάστου 29 (4), Μιχαηλίδου 5 (1), Τζιμορώτα 25 (3), Μπακιρτζίδου 7, Μαριάνοβιτς 20 (1), Χωλοπούλου Μ., Μαραγκού.

Ανόρθωση Βόλου (Μπαντίδης): Κουτσουνούρη 18 (3), Ταντουρόφσκα 21 (6), Ζήτη, Ξενοφώντος, Τσιμπίδη 8 (1), Αγαγιώτου 3 (1), Μίχαλου 3, Μιχαηλίδου, Παπαζαφειροπούλου 9, Αρτεμισίου 4.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ STIHL - ΑΝΟΡΘΩΣΗ ΒΟΛΟΥ: 100-66

Μ.Ε.Ν.Τ. - ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ: 42-40

ΠΑΝΟΡΑΜΑ - ΑΡΗΣ: 60-67

ΠΑΝΘΗΡΕΣ ΚΑΒΑΛΑΣ - ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Ν. ΡΥΣΙΟΥ: 64-41