Κυριακή 19 Μαΐου 2024

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΗ ΦΑΣΗ ΠΑΙΔΩΝ - 3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Στο τέλος χαμογέλασε ο Πανσερραϊκός! Τα «λιονταράκια» προκρίθηκαν στο Πανελλήνιο!

Φίλιππος Βέροιας - Πανσερραϊκός: 52-70

Γιορτή στήθηκε σήμερα στο ΔΑΚ Σερρών «ΙΩΑΝΝΗΣ ΤΣΙΝΤΣΑΡΗΣ» μετά τη νίκη-πρόκριση της ομάδας του Βαγγέλη Σαμαρά στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα των Παίδων! Το τριήμερο Τουρνουά που πραγματοποιήθηκε στην πόλη μας ήταν απόλυτα επιτυχημένο και ο κόσμος «αγκάλιασε» την διοργάνωση, η οποία καλώς έγινε εδώ (τα εύσημα στη διοίκηση του Πανσερραϊκού για την επιμονή, αλλά και στο Δήμο Σερρών που στάθηκε αρωγός σε αυτή την προσπάθεια).

Τα «λιονταράκια» στο τελευταίο παιχνίδι της προκριματικής φάσης νίκησαν τον Φίλιππο Βέροιας με 52-70 (τυπικά γηπεδούχοι ήταν οι Βεροιείς) και σε συνδυασμό με την επικράτηση των Διόσκουρων Κοζάνης επί του Κ.Α.Ο.Χ./Ευρώπη '87 με 59-60 λίγο νωρίτερα σε μία συγκλονιστική αναμέτρηση, προέκυψε τριπλή ισοβαθμία, με τον Πανσερραϊκό να είναι ο ευνοημένος της υπόθεσης και να εξασφαλίζει το εισιτήριο για το Ρέθυμνο, εκεί όπου θα διεξαχθεί το Final-8 με τους καλύτερους συλλόγους της χώρας!

Σχετικά με την εξέλιξη του σκορ στο σημερινό ματς, μέχρι τα μισά της πρώτης περιόδου Φίλιππος και Πανσερραϊκός βάδιζαν χέρι-χέρι (8-8, 4:45).

Οι «κόκκινοι» ανέβασαν την απόδοσή τους στο παρκέ, «τρέχοντας» 0-10 σερί και το δεκάλεπτο έληξε 8-18.

Στη δεύτερη περίοδο τα «λιονταράκια» μπήκαν πολύ χαλαρά στο παρκέ, δίνοντας έτσι την ευκαιρία στους αντιπάλους τους να κάνουν την μεγάλη ανατροπή (20-19 στο 14').

Ο Πανσερραϊκός συνήλθε, ανακτώντας εκ νέου το προβάδισμα (26-28, 2:30). Το δεκάλεπτο έκλεισε με 26-31.

Στην τρίτη περίοδο οι Σερραίοι ήταν φανταστικοί! Οι «κόκκινοι» παίζοντας συνετά σε άμυνα κι επίθεση αύξαναν διαρκώς  την διαφορά (28-36, 5:55, 30-45, 3:35, 32-52, 1:05). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 36-52.

Στην τέταρτη περίοδο ο Πανσερραϊκός «πυροβολούσε» από την περιφέρεια (42-63, 6:25), με τον Φίλιππο να μην μπορεί να αντιδράσει και την πλάστιγγα να γέρνει οριστικά υπέρ του Πανσερραϊκού!

Σχόλιο από SerresBasket: Θερμά συγχαρητήρια στους καλαθοσφαιριστές και στον προπονητή του Πανσερραϊκού, Βαγγέλη Σαμαρά για την μεγαλειώδη πρόκριση!

Μπράβο στον Φίλιππο Βέροιας, στον Κ.Α.Ο.Χ. και στους Διόσκουρους Κοζάνης για το μπάσκετ που έπαιξαν!

M.V.P.: Καλογραιάκης

Διαιτητές: Εκίζογλου - Βασιλόπουλος

Δεκάλεπτα: 8-18, 26-31 (ημ.), 36-52, 52-70

Φίλιππος Βέροιας (Κουρουτζίδης): Καραγιάννης 2, Καραγεωργίου 2, Στεφάνου 6, Τασιόπουλος 2, Καλαϊτζής 6, Δουλαλάς 14, Χωματάς 2, Μπεσίνας 4, Τσοπουρίδης 10, Κουρτζίδης 3 (1).

Πανσερραϊκός (Σαμαράς): Γκαβανόζης 15 (3), Κηρύκος 5, Παπαδόπουλος 4, Κλώνης 2, Γρούνης 5, Σπανός 7 (1), Καλογραιάκης 26 (3), Αρχοντίδης Χ., Αρχοντίδης Ι. 6, Γκένιος, Χοτουμάν, Καμένης.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ - ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: 52-70

Κ.Α.Ο.Χ./ΕΥΡΩΠΗ' 87 - ΔΙΟΣΚΟΥΡΟΙ ΚΟΖΑΝΗΣ: 59-60