Κυριακή 19 Μαΐου 2024

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ - ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ/5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Χάθηκε η άνοδος στην παράταση για τους Ικάρους - Νίκη γοήτρου για την Ηράκλεια

Τιτάνια προσπάθεια έκαναν οι Ίκαροι στο μεγάλο εκτός έδρας ντέρμπι με τον Αστέρα Καβάλας.

Το παιχνίδι ήταν ακατάλληλο για καρδιακούς, με τις δύο ομάδες να παλεύουν σκληρά με έπαθλο τη νίκη-άνοδο στη National League 2.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε 30-32, ενώ στο τρίτο δεκάλεπτο το συγκρότημα του Στέργιου Ποργιόπουλου κράτησε έστω και οριακά την πρωτοπορία στο σκορ (43-44).

Στο τέλος της τέταρτης περιόδου της αναμέτρησης ο φωτεινός ηλεκτρονικός πίνακας του γηπέδου έδειχνε 59-59 και το ματς πήγε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο του αγώνα η αγωνία κορυφώθηκε. Ίκαροι και Αστέρας τα έδωσαν όλα για να κατακτήσουν το πολύτιμο ροζ φύλλο, με τους Καβαλιώτες να φτάνουν στο νικηφόρο αποτέλεσμα με 64-63 και να πανηγυρίζουν την επιστροφή τους στις εθνικές κατηγορίες, ενώ στην αντίπερα όχθη οι Ίκαροι ήταν απαρηγόρητοι, για την διπλή ευκαιρία που έχασαν φέτος να εξασφαλίζουν την άνοδο στη Γ' Εθνική.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ - Γ.Σ. ΙΚΑΡΟΙ: 64-63 (παρ., 59-59 κ.α.)

ΗΡΑΚΛΕΙΑ - ΑΤΛΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ: 77-69