Τετάρτη 22 Μαΐου 2024

A2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (2ος ΟΜΙΛΟΣ, PLAY OFF - Β' ΦΑΣΗ/2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Ναι, αυτές ήταν λιονταρίνες!!! Νίκη με κατάθεση ψυχής από τις «κόκκινες»!

Πανσερραϊκός STIHL - Παναθλητικός Συκεών: 70-68

Το συγκλονιστικότερο παιχνίδι της σεζόν διεξήχθη σήμερα στο ΔΑΚ Σερρών «ΙΩΑΝΝΗΣ ΤΣΙΝΤΣΑΡΗΣ» μεταξύ του Πανσερραϊκού και του Παναθλητικού Συκεών, των δύο «μονομάχων» που διεκδικούν την άνοδο στην Α1 Εθνική Κατηγορία.

Οι «λιονταρίνες» κάνοντας κατάθεση ψυχής στο παρκέ έφτασαν στο νικηφόρο αποτέλεσμα με 70-68 στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης, ισοφαρίζοντας τη σειρά σε 1-1 και την Κυριακή στη Θεσσαλονίκη οι δύο ομάδες θα λύσουν οριστικά τις διαφορές τους.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα, στο ξεκίνημα της εναρκτήριας περιόδου οι φιλοξενούμενες εξασφάλισαν πολύ γρήγορα προβάδισμα 5 πόντων (2-7).

Οι «κόκκινες» ανασυντάχθηκαν και προσπέρασαν στο σκορ με 12-10. Ο Παναθλητικός αντέδρασε και βρέθηκε εκ νέου μπροστά με 17-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «λιονταρίνες» έφεραν το ματς στα ίσια (23-23). Οι γηπεδούχες ήταν καλύτερες, με την αμυντική τους λειτουργία να είναι εξαιρετική (28-25 στο 17'). Η περίοδος έκλεισε με 32-29.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Πανσερραϊκός ήταν χάρμα ιδέσθαι. Οι «λιονταρίνες» αύξησαν τη διαφορά στο +9 (38-29, στο 21'), ενώ στο 27' οι «κόκκινες» βρέθηκαν στο +12 (50-38). Η περίοδος ολοκληρώθηκε με 50-42.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο μέχρι και το 33' ο Πανσερραϊκός κρατούσε απόσταση ασφαλείας από τον Παναθλητικό (55-47).

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης όμως δεν τα παράτησε, μείωσε σε 55-53 (στο 35') και στο 38' «έσβησε» το προβάδισμα των «λιονταρίνων» (60-60).

1:26 πριν το φινάλε της περιόδου οι γηπεδούχες προηγήθηκαν με 62-60. Ο Παναθλητικός ισοφάρισε σε 62-62 (24"), με τον Πανσερραϊκό εν συνεχεία να αστοχεί σε τρίποντο και το ματς να οδηγείται στην παράταση.

Οι «λιονταρίνες» απέκτησαν πλεονέκτημα 5 πόντων (67-62, 69-64). Το σύνολο του Φοίβου Γυμνόπουλου πλησίασε στο καλάθι (70-68).

Το τέλος της παράτασης και του αγώνα ήταν δραματικό. Ο Πανσερραϊκός έχασε λέι-απ και στην εκπνοή της συνάντησης ο Παναθλητικός αστόχησε σε σουτ έξω από τη γραμμή των 6.75, με τις «λιονταρίνες» να πανηγυρίζουν τη σημαντική νίκη, πρώτη φετινή κόντρα στον Παναθλητικό μετά από 3 σερί βαριές ήττες.

Σχόλιο από SerresBasket: Μπράβο ρε «λιονταρίνες»! Αυτό ήθελε ο κόσμος να δει από εσάς στο γήπεδο. Πάθος, ψυχή, τσαμπουκά, πίστη για τη νίκη!

Φοβερός ο παλμός της κερκίδας απόψε στο γήπεδο. Θα γίνει μεγάλη εκδρομή στη Θεσσαλονίκη την Κυριακή για τον αγώνα της χρονιάς, τον αγώνα της ανόδου στην Α1.

Η Καλαμπάκου ήταν καταπληκτική στο δεύτερο ημίχρονο και στην παράταση (σκόραρε, μοίραζε ασίστ, έριξε μια τάπα). Χρώσταγε εδώ και καιρό μια τέτοια εμφάνιση στον Πανσερραϊκό η 29χρονη αθλήτρια.

Όλα τα κορίτσια έδωσαν ό,τι είχαν και δεν είχαν!

30-70 έπαιξαν οι διαιτητές απόψε. Ειδικά ο πρώτος ρέφερι, κ. Παπαγερίδης, που έχει και εμπειρία δεν δικαιολογείται να τιμωρεί με τεχνική ποινή την Γκομπετζισβίλι για υποτιθέμενη φλόπινγκ στο 38'.

Ο Παναθλητικός παραμένει το πρώτο φαβορί για την κατάκτηση της ανόδου λαμβάνοντας υπόψιν ότι έχει και το πλεονέκτημα της έδρας. Σήμερα όμως οι Θεσσαλονικιές κατάλαβαν ότι ο Πανσερραϊκός είναι πολύ δυνατός αντίπαλος. Οι «κόκκινες» εάν αγωνισθούν με την ίδια ένταση και με καθαρό μυαλό σε άμυνα κι επίθεση, τότε τα πάντα μπορούν να γίνουν! ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΝΙΚΗΣΕΤΕ «ΛΙΟΝΤΑΡΙΝΕΣ»!!!

Διαιτητές: Παπαγερίδης - Χατζηχαρίσης

Δεκάλεπτα: 17-21, 32-29 (ημ.), 50-42, 62-62 (κ.α.), 70-68

Πανσερραϊκός STIHL (Πεχλιβάνος): Καλαμπάκου 14 (3), Νάστου 16 (2), Μιχαηλίδου 3 (1), Τζημορώτα 8 (2), Γκομπετζισβίλι 8, Μαριάνοβιτς 11 (1), Μπακιρτζίδου, Χωλοπούλου 7, Μαραγκού 3 (1).

Παναθλητικός (Γυμνόπουλος): Χωλοπούλου 21 (2), Τσινασλανίδου, Ντάλα 11 (1), Κοφινά 3 (1), Καμπερίδου, Σύρπα 10, Παντώτη, Χάμιλτον 13, Τσινέκε 10, Βασιλείου.

- ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (26/5/2024): ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΣΥΚΕΩΝ - ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ STIHL.