A2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (2ος ΟΜΙΛΟΣ, PLAY OFF - A' ΦΑΣΗ/1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Ουσιαστικός κι απολαυστικός!

Πανσερραϊκός STIHL - Πάνθηρες Καβάλας:

69-43

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Πανσερραϊκός στο χτεσινό πρώτο παιχνίδι των πλέι-οφ κόντρα στους Πάνθηρες Καβάλας. Οι «λιονταρίνες» ήταν ανώτερες στο παρκέ εξασφαλίζοντας τη νίκη με 69-43 και χρειάζονται τώρα άλλη μία για να προκριθούν στη δεύτερη φάση, εκεί όπου θα κριθεί η άνοδος στην Α1, με αντίπαλο τον Παναθλητικό Συκεών.

Στο ματς κόντρα στους Πάνθηρες, οι «κόκκινες» συνάντησαν ορισμένες δυσκολίες στην εναρκτήρια περίοδο της αναμέτρησης. Οι φιλοξενούμενες έχοντας καλή κυκλοφορία μπάλας και με πρωταγωνίστρια την Τριανταφύλλου προηγήθηκαν με 8-12 (5:15).

Ο Πανσερραϊκός «αφυπνίσθηκε» και προσπέρασε στο σκορ με 13-12 στο 7'. Το δεκάλεπτο έληξε 19-17.

Στην επόμενη περίοδο οι γηπεδούχες βελτίωσαν ακόμη περισσότερο την εικόνα τους στον αγωνιστικό χώρο (24-17, 28-19, 32-24). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 36-27.

Στην τρίτη περίοδο οι «λιονταρίνες» ήταν φανταστικές! Οι «κόκκινες» έβγαλαν τρομερή ενέργεια, εξουδετερώνοντας πλήρως τα ατού της Καβάλας, ενώ στην επίθεση ο Πανσερραϊκός απειλούσε διαρκώς το καλάθι των Πανθήρων με διαφορετικούς τρόπους.

Η διαφορά υπέρ των «κόκκινων» ανέβηκε σε διψήφιο αριθμό (43-32, 5:51), με τις «λιονταρίνες» να είναι ασταμάτητες και το προβάδισμα να «εκτοξεύεται» στο +21 (53-32 στο 28').

Το δεκάλεπτο έκλεισε με 55-34.

Στην τέταρτη περίοδο ο Πανσερραϊκός έκανε έξυπνη διαχείριση, κατακτώντας εύκολα το πολύτιμο ροζ φύλλο.

Σχόλιο από SerresBasket: Σχεδόν γεμάτο ήταν το ΔΑΚ Σερρών «ΙΩΑΝΝΗΣ ΤΣΙΝΤΣΑΡΗΣ» και μάλιστα Μεγάλη Τετάρτη στην περίοδο του Πάσχα. Αρκετοί Καβαλιώτες φίλαθλοι ταξίδεψαν στις Σέρρες για να ενισχύσουν τους Πάνθηρες με την παρουσία τους... και τις κόρνες τους.

Εάν ο Πανσερραϊκός είναι ικανός την απόδοση που έπιασε στο τρίτο δεκάλεπτο να την έχει για 40 λεπτά, τότε ναι μπορεί να κερδίσει τον Παναθλητικό. Πρώτα όμως οι «λιονταρίνες» πρέπει να νικήσουν μέσα στην Καβάλα μετά τις γιορτές για να σημειώσουν το 2-0.

Εξαιρετική η Τζημορώτα, έδωσε μεγάλη ώθηση στην ομάδα, όπως και η Μαριάνοβιτς.

Οι πολύπειρες Θάλεια Μαραγκού και Μαρίνα Μπακιρτζίδου βοήθησαν σημαντικά τον Πανσερραϊκό.

Η απουσία της Πετρούσεφσκα επηρέασε αρνητικά τους Πάνθηρες.

Η παλιά παίκτρια των «κόκκινων», Γαϊτάνη, ήταν απελπιστικά άστοχη έξω από τη γραμμή των 6.75.

Αδικαιολόγητη γκρίνια από κάποιες αθλήτριες των Πανθήρων προς τους διαιτητές (τα πήγαν περίφημα).

Διαιτητές: Κλεπουσνιώτου - Τογανίδου

Δεκάλεπτα: 19-17, 36-27 (ημ.), 55-34, 69-43

Πανσερραϊκός STIHL (Πεχλιβάνος): Νάστου 11 (1), Καλαμπάκου 8 (1), Μαραγκού 4 (1), Μιχαηλίδου 5 (1), Τζημορώτα 17 (3), Γκομπετζισβίλι 4, Μπακιρτζίδου 7, Χωλοπούλου Μ. 2, Μαριάνοβιτς 11.

Πάνθηρες Καβάλας (Χαντέλης): Παναγιωτίδου 2, Μαραβέγια, Τσάντα 6, Γαϊτάνη 5, Τριανταφύλλου 16, Μαμαλίγκατζη 5 (1), Παπαδοπούλου 3 (1), Πιστιόλα, Λυκάκη 6, Τουρεντζόγλου.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ STIHL - ΠΑΝΘΗΡΕΣ ΚΑΒΑΛΑΣ: 69-43 (1-0)

ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΣΥΚΕΩΝ - ΑΝΟΡΘΩΣΗ ΒΟΛΟΥ: 68-31 (1-0)

- ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (12/5/2024): ΠΑΝΘΗΡΕΣ ΚΑΒΑΛΑΣ - ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ STIHL.