Δευτέρα 27 Οκτωβρίου 2008

Β’ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Προδόθηκαν από τα λάθη τους

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ-ΙΚΑΡΟΙ: 79-72

Κλότσησαν την ευκαιρία οι Ίκαροι χάνοντας στη Τρίπολη από τον τοπικό Αρκαδικό. Οι «κυανοκίτρινοι» παρουσιάσθηκαν σοβαροί μόνο στο πρώτο μέρος του αγώνα, ενώ στην επανάληψη υπέπεσαν σε αρκετά λάθη τα οποία τους στέρησαν τη νίκη σε συνδυασμό με την καταπληκτική εμφάνιση του Γιάννη Μάνου που ήταν ο «δήμιος» των Ικάρων.

Αναφορικά με την εξέλιξη της αναμέτρησης οι αθλητές του Στάθη Καμαράκη ξεκίνησαν δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο κόντρα στον Αρκαδικό και δεν επέτρεψαν στους γηπεδούχους να επιβάλλουν τον ρυθμό τους. Η περίοδος έληξε 13-15. Στο επόμενο δεκάλεπτο χάρη στις σωστές επιθετικές επιλογές και την πολύ καλή άμυνα η σερραϊκή ομάδα αύξησε την διαφορά στο +6 (32-38).

Ό,τι όμως έχτισαν με κόπο στο πρώτο ημίχρονο οι Ίκαροι το γκρέμισαν στην επανάληψη. Οι «κυανοκίτρινοι» θυμήθηκαν τον κακό τους εαυτό και επέτρεψαν στον Αρκαδικό να περάσει μπροστά στο σκορ, 58-52, με εκτελεστή τον Μάνο που ήταν ασταμάτητος. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Ίκαροι προσπάθησαν ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση, αλλά οι Πελοποννήσιοι δεν είχαν καμία διάθεση να χύσουν το γάλα από την καρδάρα έχοντας και τα ευνοϊκά σφυρίγματα των διαιτητών. Ως εκ τούτου η πλάστιγγα έγειρε οριστικά υπέρ του Αρκαδικού που πρόσθεσε στη συλλογή του 2 σημαντικούς βαθμούς.

Διαιτητές: Τεφτίκης-Μπικας
Τα δεκάλεπτα: 13-15, 32-38 (ημ.), 58-52, 79-72

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Σμυρνιώτης): Σκουζής, Μάνος 28 (4), Κοψαύτης 12 (2), Τσολάκης 10 (2), Παπανικολάου 2, Μαναβόπουλος 13 (1), Σημαιόπουλος 1, Κουτσογιάννης 4, Μουτράν 9 (1).

ΙΚΑΡΟΙ (Καμαράκης): Πεχλιβάνης 6 (2), Μουζακίτης 3 (1), Ιωσηφίδης 5 (1), Γεωργαντζάς 14 (3), Παπούδας 2, Ασημάκης 15 (1), Βοϊβατόπουλος 14 (2), Τοπούζης 13.