ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΠΑΣΚΕΤ Β’ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (14η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Γελάει καλύτερα όποιος γελάει τελευταίος

ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ - ΙΚΑΡΟΙ: 65-70

Επανήλθαν στο δρόμο των επιτυχιών οι Ίκαροι, οι οποίοι επικράτησαν του Αίαντα Ευόσμου στην έδρα του και συνεχίζουν την μεγάλη προσπάθεια για την επίτευξη του στόχου της ανόδου στην Α2.

Σχετικά με την εικόνα του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά και με πρωτεργάτη τον Μιχαηλίδη εξασφάλισαν διαφορά 9 πόντων (24-15). Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παρατηρήσεις του Στάθη Καμαράκη στους παίκτες του έπιασαν τόπο και οι «κυανοκίτρινοι» δείχνοντας ωριμότητα σε άμυνα και επίθεση (καθοριστική η συμβολή του Ασημάκη) κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια (35-35) με το κλείσιμο του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η αναμέτρηση πήγαινε πόντο και το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τους Θεσσαλονικείς να διατηρούν ισχνό προβάδισμα (50-49). Στη τέταρτη και πιο κρίσιμη περίοδο οι Ίκαροι έβγαλαν κάποιες αποφασιστικές άμυνες πάνω στα ατού του Αίαντα, ενώ στην επίθεση είχαν καθαρό μυαλό γεγονός που τους επέτρεψε να φύγουν από το κλειστό γυμναστήριο του Ευόσμου με το ροζ φύλλο αγώνος στις αποσκευές τους.

ΣΧΟΛΙΟ: Την Κυριακή όλοι στο γήπεδο στο παιχνίδι με τον Σπόρτιγκ.

Διαιτητές: Τζαφλέρης - Ευφραιμίδης

Τα δεκάλεπτα: 24-15, 35-35 (ημ.) 50-49, 65-70

Αίας Ευόσμου (Χατζούλης): Τριανταφυλλίδης 21 (3), Παπαπέτρου 10 (1), Δάλπας 3, Φιλιούσης 5 (1), Χατζηβρέττας 1, Χαντζίδης 2, Σουφλιάς 9, Μπέλλος 14 (2), Μουράτογλου.

Ίκαροι (Καμαράκης): Πεχλιβάνης 10 (2), Ιωσηφίδης 3 (1), Γεωργαντζάς 4, Παπούδας 11 (1), Ασημάκης 22 (4), Τοπούζης 8, Βοϊβατόπουλος 12 (2).

* Μετά το τέλος του αγώνα ο προπονητής των Ικάρων, Στάθης Καμαράκης ανέφερε τα εξής:
"Πετύχαμε μια πολύ σημαντική νίκη. Παρά το γεγονός ότι βρεθήκαμε πίσω στο σκορ αντιδράσαμε σωστά και στα τελευταία κρίσιμα λεπτά του παιχνιδιού κάναμε αυτό που έπρεπε προκειμένου να κερδίσουμε".