Κυριακή 18 Ιανουαρίου 2009

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΠΑΣΚΕΤ Γ’ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (14η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Έσπασε το ρόδι» το Σιδηρόκαστρο

ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ – ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: 56-48

Την παρθενική του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα σημείωσε το Σιδηρόκαστρο που επιβλήθηκε του Πανσερραϊκού στο σερραϊκό ντέρμπι. Οι αθλητές του Γιώργου Χίτζιου αυτή την φορά έφτασαν στην πηγή και ήπιαν νερό.

Στο πρώτο δεκάλεπτο της συνάντησης τα «λιοντάρια» ξεκίνησαν ψυχωμένα έχοντας και θετική ψυχολογία ύστερα από τη νίκη επί του Γαλαξία και βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 9-15. Στην επόμενη περίοδο ο Πανσερραϊκός συνέχισε να διατηρεί την πρωτοπορία και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 22-25.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και η περίοδος τελείωσε με τον Πανσερραϊκό να προηγείται με βραχεία κεφαλή (36-37). Στο τέταρτο δεκάλεπτο άλλαξε άρδην το σκηνικό του αγώνα με τους αθλητές τους Σιδηροκάστρου να ανεβάζουν την απόδοσή τους «εγκλωβίζοντας» τους φιλοξενούμενους στην άμυνά τους, ενώ παράλληλα απειλούσαν διαρκώς το αντίπαλο καλάθι. Έτσι το Σιδηρόκαστρο εκμεταλλευόμενο και τον παράγοντα έδρα πήρε το πρώτο ροζ φύλλο αγώνος, ισοφαρίζοντας και την διαφορά με την οποία είχε ηττηθεί στην συνάντηση του πρώτου γύρου (68-60) και τώρα καταστρώνει τα πλάνα του για την εκτός έδρας αναμέτρηση με την Μακαμπή στη Θεσσαλονίκη. Στην αντίπερα όχθη τα «λιοντάρια» έχασαν μεγάλη ευκαιρία να τριπλασιάσουν τις νίκες τους και τώρα τους περιμένει ο δύσκολος αγώνας με την Ελευθερούπολη.

Διαιτητές: Παπαγεωργίου – Ελευθεριάδης
Τα δεκάλεπτα: 9-15, 22-25 (ημ.), 36-37, 56-48

Ρούπελ (Χίτζιος): Αβραμίδης 10 (1), Παρίσης 11 (1), Γρεασίδης 2, Ιντζές 7 (1), Τσιπτσούκης 11, Σαββίδης 15, Ευθυμιάδης.

Πανσερραϊκός (Ποργιόπουλος): Σουλούγκας 15 (3), Παπαδόπουλος 12 (1), Ροΐδης 14, Αδαμόπουλος 6, Σαββίδης 1, Τεπεκετζής, Γιαβρόπουλος.

* Ο Δημήτρης Τσανάκας όπως και στο παιχνίδι του πρώτου γύρου έτσι και χτες δεν ενίσχυσε την ομάδα του Ρούπελ στο πλαίσιο της συμφωνίας μεταξύ Σιδηροκάστρου και Πανσερραϊκού για την μετακίνηση του αθλητή στο Ρούπελ.

ΡΟΥΠΕΛ – ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: 56-48
ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ - ΓΑΛΑΞΙΑΣ ΑΔΕΝΔΡΟΥ: 87-71
ΙΩΝΙΚΟΣ ΙΩΝΙΑΣ – ΜΑΚΑΜΠΗ: 98-77
ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ - ΘΕΡΜΑΪΚΟΣ ΦΛΟΓΗΤΩΝ: 73-70
ΑΣΒΕΣΤΟΧΩΡΙ - ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΚΑΛΛΙΚΡΑΤΕΙΑΣ: 68-47
ΑΝΑΤΟΛΙΑ - ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ: 64-73
ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ – ΣΤΡΑΤΩΝΙ: 75-67