Κυριακή 29 Μαρτίου 2009

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΠΑΣΚΕΤ Β’ ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (23η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Σπαθάτη» νίκη για τους Ικάρους

ΧΑΛΚΙΔΑ – ΙΚΑΡΟΙ: 64-73

Αξίζουν την άνοδο και με το παραπάνω οι αθλητές του Στάθη Καμαράκη που απέδρασαν από το κλειστό γυμναστήριο της Χαλκίδας με το διπλό και συνεχίζουν την πορεία τους για την Α2. Η σερραϊκή ομάδα έχει να δώσει ακόμη 7 τελικούς ( 4 εντός – 3 εκτός) προκειμένου να «φτερουγίσει» στην υψηλότερη κατηγορία.

Αναφορικά με την εικόνα του χτεσινού αγώνα, οι «κυανοκίτρινοι» δυσκολεύτηκαν μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο το οποίο έκλεισε με 10-14. Στην επόμενη περίοδο οι Ίκαροι επέβαλλαν πλήρως τον ρυθμό τους στο παρκέ με τον Κώστα Πεχλιβάνη να είναι «καυτός» από την περιφέρεια και τον Θανάση Τοπούζη να δίνει πολλές μάχες κάτω από τα καλάθια. Η Χαλκίδα έδειχνε ανήμπορη να αντιδράσει απέναντι στην εξαιρετική άμυνα των φιλοξενούμενων και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 20-36.

Στην επανάληψη δεν διαφοροποιήθηκε η κατάσταση με τους «κυανοκίτρινους» να «ρολάρουν» καλά σε άμυνα και επίθεση και το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με 44-57. Η Χαλκίδα όσο και αν προσπάθησε στην τέταρτη περίοδο δεν κατάφερε να απειλήσει την σερραϊκή ομάδα, η οποία πανηγύρισε την εκτός έδρας επιτυχία.

Διαιτητές: Τσούνας – Πίγκας

Τα δεκάλεπτα: 10-14, 20-36 (ημ.), 44-57, 64-73

Χαλκίδα (Γκλιάτης): Παππάς 17 (2), Πασαλίδης 12, Τραϊανός 13 (2), Πανταζής 3 (1), Πλουτέτσκι 3, Γέρεμιτς 16, Ψαρόπουλος.

Ίκαροι (Καμαράκης): Πεχλιβάνης 28 (6), Γεωργαντζάς 6, Ασημάκης 11 (1), Βοϊβατόπουλος 8, Τοπούζης 20, Ιωσηφίδης, Παπούδας, Καδής.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ / ΦΛΟΓΑ - ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ: 104 – 92
ΛΑΥΡΙΟ - ΣΠΟΡΤΙΓΚ: 100 - 55
ΑΜΥΝΤΑΣ - Π. ΦΑΛΗΡΟ: 87 – 62
ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ - ΚΟΜΟΤΗΝΗ: 77 - 81