Κυριακή 29 Μαρτίου 2009

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΠΑΣΚΕΤ A2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (23η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Ατενίζει το μέλλον με αισιοδοξία

ΒΕΡΟΙΑ – Α.Ο.Σ: 49-70

Νικηφόρο ήταν το πέρασμα του Α.Ο.Σ από την Βέροια. Οι «πράσινες» απέσπασαν το υπερπολύτιμο ροζ φύλλο αγώνος στην προσπάθεια που κάνουν για την αποφυγή του υποβιβασμού. Η χτεσινή αναμέτρηση είχε δυο όψεις. Μέχρι τα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου οι γηπεδούχες ήλεγχαν τον ρυθμό του αγώνα κρατώντας διαφορά 8 πόντων (34-26). Ευτυχώς, οι αθλήτριες των Μάρκου-Κηρύκου ξύπνησαν στο κατάλληλο χρονικό σημείο και «τρέχοντας» 12-0 σερί προηγήθηκαν με 34-38, ενώ η τρίτη περίοδος έκλεισε με 38-49.Στο τελευταίο δεκάλεπτο της συνάντησης το «τριφύλλι» απειλούσε διαρκώς το αντίπαλο καλάθι σημειώνοντας 13 τρίποντα συνολικά με την τελική επικράτηση να λαμβάνει διαστάσεις θριάμβου.

Διαιτητές: Μανάσης – Τσουμαχίδης
Τα δεκάλεπτα: 15-8, 28-24 (ημ.), 38-49, 49-70

Α.Ο.Σ (Μάρκου-Κηρύκος): Ρίσκου 10 (3), Δεινοπούλου 9 (2), Καρατζά 2, Παπαδοπούλου 15 (1), Τζιαμπάζη 11 (3), Πελτέκη 21 (4), Τεβετζίδου 2, Τόγα.

ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ: 58 – 35
ΒΕΛΒΕΝΤΟ - ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ: 48 – 67
ΒΕΡΟΙΑ - ΑΟ ΣΕΡΡΩΝ: 49 – 70
ΗΡΑΚΛΗΣ – ΠΑΟΚ: 39 - 57
ΑΡΤΕΜΙΣ ΒΟΛΟΥ – ΑΡΗΣ: 65 – 70