Κυριακή 22 Νοεμβρίου 2009

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (6η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Μέγας ήταν ο Α.Ο.Σ

Α.Ο.Σ - Μέγας Αλέξανδρος: 71-52

Να περάσει ο επόμενος. Οι "πράσινες" υπέταξαν στο κλειστό γυμναστήριο της Ομόνοιας και τον ιστορικό Μέγα Αλέξανδρο έχοντας πετύχει συνολικά μισή ντουζίνα νίκες και οδηγούν σταθερά την κούρσα του πρωταθλήματος. Σε ακόμη ένα παιχνίδι η απόδοση του διαιτητικού διδύμου κυμάνθηκε σε μέτρια επίπεδα και ο αγώνας έγινε "αλλαλούμ" στην επανάληψη. Επιπροσθέτως οι φιλοξενούμενες έριξαν αρκετό ξύλο στις αθλήτριες του Α.Ο.Σ με τις Μαραγκού και Τζιαμπάζη να δέχονται σφαλιάρες και αγκωνιές.

Αναφορικά με την εικόνα της αναμέτρησης στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχες προηγήθηκαν 11-7 και 15-11 με την Καρατζά να δίνει λύσεις με σουτ από μέση απόσταση. Μαραγκού και Πελτέκη συνεργάζονταν άψογα στο παρκέ και η περίοδος έκλεισε με 22-13.

Στο επόμενο δεκάλεπτο το "τριφύλλι" ανέβασε την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (28-17, 6:20) χάρη σε τρίποντα των Πελτέκη - Τζιαμπάζη. Το συγκρότημα όμως της Τζούλης Χατζηζωγίδου (κατά το παρελθόν φόρεσε την φανέλα του Πανσερραϊκού) βρήκε τα ψυχικά και αγωνιστικά αποθέματα και με αντεπίθεση διαρκείας μείωσε σε 28-26 με πρωτεργάτρια την Γεωργιάδου, ενώ ο Α.Ο.Σ έπαιζε δίχως σύστημα. Τελικά το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 30-28.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Μέγας ξεκίνησε δυνατά και ισοφάρισε στο σκορ (33-33, 6:56) με καλάθι της Ζαμπουρίδου, η οποία λίγο αργότερα χτύπησε στο κέφαλι ύστερα από πτώση στο παρκέ (επέστρεψε στον αγώνα αργότερα). Ευτυχώς οι "πράσινες" αφυπνίσθηκαν και "έτρεξαν" 8-0 σερί με τις Τζιαμπάζη και Σαμουλάδα να βρίσκουν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι. Λίγο πριν το τέλος της περιόδου η Κουφογιάννη χρεώθηκε με τεχνική ποινή για διαμαρτυρία και η Μαραγκού πέτυχε το 49-38, ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 49-40. Αξίζει να σημειωθεί ότι σε φάση η Τζιαμπάζη δέχθηκε αγκωνιά στο στομάχι από την Κυζιροπούλου, αλλά η κ. Τέγα δεν είδε τίποτα.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Θεσσαλονικιές αρχικά "ψαλίδισαν" την διαφορά (49-45, 7:16), αλλά σε εκείνο το κρίσιμο χρονικό σημείο ανέλαβε δράση η Λία Πελέκτεκη που ήταν ασταμάτητη και ο Α.Ο.Σ ξέφυγε με 59-48 (2:45), ενώ λίγο νωρίτερα η Ζαμπουρίδου είχε αποβληθεί με 5 φάουλ, ενώ δέχθηκε και τεχνική ποινή επειδή εξύβρισε τους διαιτητές. Οι αθλήτριες του Μέγα βαρούσαν στο "ψαχνό" και η Κυζιροπούλου σε μαρκάρισμα πάνω στη Μαραγκού έδωσε σφαλιάρα στην γκαρντ του "τριφυλλιού" με την παίκτρια του Νίκου Κηρύκου να αντιμετωπίζει πρόβλημα στο αριστερό μάτι. Στο τελευταίο δίλεπτο της συνάντησης ο Α.Ο.Σ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του με την Βούλα Σαμουλαδά να σκοράρει διαρκώς.

* Μετά το τέλος του αγώνα φίλαθλος του Α.Ο.Σ προσέγγισε μέλος της αποστολής του Μέγα Αλέξανδρου και σχολίασε την άκομψη συμπεριφορά που επέδειξαν οι φιλοξενούμενες. Το μέλος της αποστολής του Μέγα Αλέξανδρου έκανε άσεμνη χειρονομία και ο φίλαθλος του Α.Ο.Σ ανέφερε το περιστατικό στους αστυνομικούς που βρέθηκαν στο γήπεδο, οι οποίοι με την σειρά τους αναζήτησαν το συγκεκριμένο άτομο, το οποίο όμως την "κοπάνησε" εσπευσμένα με ιδιωτικό αυτοκίνητο.

** Πριν την έναρξη του παιχνιδιού έγινε η επίσημη φωτογράφιση της ομάδας του Α.Ο.Σ.

Διαιτητές: Τέγα - Κυριακάκης

Τα δεκάλεπτα: 22-13, 30-28 (ημ.), 49-40, 71-52

Α.Ο.Σ (Κηρύκος): Καρατζά 9, Μαραγκού 14, Τόγα 1, Σαμουλαδά 19 (3), Τζιαμπάζη 8 (2), Παλλάδα 2, Πελτέκη 18 (1), Σιαλμαχαλή.

Μ. Αλέξανδρος (Χατζηζωγίδου): Γεωργιάδου 13 (2), Κυζιροπούλου 2, Ζαμπουρίδου 9, Κυριακίδου 14, Πεταχτή 4, Γραμματικοπούλου 6 (2), Κουφογιάννη 4, Τυφλού, Πατσιώνα.

Κομοτηνή - Παναθλητικός Συκεών: 43-62

Ανάληψη Βόλου - Πυλαία: 35-80

Αναγέννη Ρυσίου - Τιτάνες Δράμας: 48-66

Αίας Ευόσμου - Αρίων Πτολεμαΐδας: 44-55