Κυριακή 6 Δεκεμβρίου 2009

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (8η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Τιτάνια νίκη

Α.Ο.Σ - Τιτάνες Δράμας: 56-51

Όπως στην ζωή έτσι και στον αθλητισμό τίποτε δεν είναι τυχαίο. Ο Α.Ο.Σ απέδειξε και στον σημερινό αγώνα με τους Τιτάνες Δράμας ότι δικαίως βρίσκεται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα (8 στα 8) και αναμφισβήτητα το "τριφύλλι" αξίζει της στήριξης και της επιβράβευσης από τους Σερραίους φιλάθλους για την μεγάλη προσπάθεια που καταβάλλει και στο φετινό πρωτάθλημα.

Αναφορικά με την εικόνα της αναμέτρησης στο πρώτο δεκάλεπτο ο Α.Ο.Σ ήταν σαν να μην υπήρχε στο παρκέ, αφού οι φιλοξενούμενες ξεκίνησαν πολύ δυνατά και προηγήθηκαν πολύ γρήγορα με 1-8. Μαρίνου - Σεβδυνίδου "πυροβολούσαν" διαρκως έξω από τα 6.25 (πέντε τρίποντα σημείωσαν οι Δραμινές) και η διαφορά για το σύνολο του Θανάση Γαϊτάνη από το +10 (4-14, 5:58) πήγε χαλαρά στο +17 (7-24, 1:15). Οι "πράσινες" από την πλευρά τους δεν μπορούσαν να βρουν ρυθμό, έκαναν πολλά λάθη σε άμυνα και επίθεση και η περίοδος έκλεισε με 12-24.

Στις αρχές της δεύτερης περιόδου (7:50) μια άτυχη στιγμή "χάλασε" την κανονική ροή του παιχνιδιού. Συγκεκριμένα η Ελπίδα Τζιαμπάζη συγκρούσθηκε με την Λίτσου και οι δυο αθλήτριες τραυματίσθηκαν στα φρύδια (σκίσιμο σε δεξί και αριστερό φρύδι αντίστοιχα) και αποχώρησαν από τον αγωνιστικό χώρο (η Τζιαμπάζη επέστρεψε αργότερα με μπαταρισμένο κεφάλι). Οι παίκτριες και των δυο ομάδων επηρεάσθηκαν προσωρινά, αλλά στη συνέχεια του δεκαλέπτου ο Α.Ο.Σ "ροκάνισε" κάπως την διαφορά (21-28, 2:56) με goal-foul της Λίας Πελτέκη. Παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενες "έτρεξαν" 7-2 σερί και η περίοδος έληξε με 23-35.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχες ανασυντάχθηκαν πλήρως και με πρωταγωνίστρια την Βούλα Σαμουλαδά μπήκαν εκ νέου στην διεκδίκη της πολύτιμης νίκης. Ο Α.Ο.Σ μείωσε σε 29-35 (8:38) και 36-40 (2:54) με τρίποντα των Τζιαμπάζη και Σαμουλαδά αντίστοιχα, ενώ η περίοδος ολοκληρώθηκε με 39-43.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι έγινε "γκραν - γκινιόλ". Οι Τιτάνες "εγκλωβίσθηκαν" στην ζώνη άμυνας του Α.Ο.Σ και οι "πράσινες" με αντεπίθεσης διαρκείας έκαναν την ολική επαναφορά. Η Σαμουλαδά με τρίποντο από τα 9 μέτρα διαμόρφωσε το 48-46 (7:25), ενώ η Παλλάδα που βοήθησε αρκετά στην τέταρτη περίοδο σημείωσε με έξοχη ενέργεια το 50-46. Το σκορ δεν άλλαξε για περισσότερο από τρία λεπτά με τις δυο ομάδες να ισορροπούν σε τεντωμένο σχοινί. Οι Δραμινές επιχείρησαν να αντιστρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση και η Σεβδυνίδου με τρίποντο (1:43) έδωσε στους Τιτάνες το προβάδισμα με 50-51.

Η Σαμουλαδά όμως ήταν ασταμάτητη και με δικό της τρίποντο το σκορ έγινε 53-51, ενώ η Παλλάδα με καθοριστικό δίποντο αύξησε την διαφορά στο +4 (55-51). Οι φιλοξενούμενες δεν είχαν καθαρό μυαλό στην επίθεση, έκαναν αρκετά φάουλ για να σταματήσουν τον χρόνο και η Μαραγκού με 1 βολή διαμόρφωσε το 56-51. Το κλέψιμο στην επόμενη φάση από τις "πράσινες"αποτέλεσε και το έναυσμα για τους πανηγυρισμούς με τον εορτάζοντα Νίκο Κηρύκο να αποχωρεί χαρούμενος από τον αγωνιστικό χώρο.

Διαιτητές: Φουτζήλας - Μαραθιώτης

Τα δεκάλεπτα: 12-24, 23-35 (ημ.), 39-43, 56-51

Α.Ο.Σ (Κηρύκος): Μαραγκού 12 (1), Καρατζά 8, Σαμουλαδά 20 (4), Τζιαμπάζη 6 (2), Παλλάδα 6, Πελτέκη 4, Τόγα.

Τιτάνες (Γαϊτάνης): Μαρίνου 19 (3), Σεβδυνίδου 14 (4), Ράμναλη 2, Γιαντσιώρη 6, Τζανή 6, Λίτσου 2, Μυλωνά 2, Χελένιους.

Ανάληψη Βόλου 8

* ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (13/12/2009): ΠΥΛΑΙΑ - Α.Ο.Σ.

- Μετά τον τραυματισμό των δυο αθλητριών ειδοποιήθηκε γιατρός, οποίος και ήρθε στο κλειστό γυμναστήριο της Ομόνοιας με την έναρξη της τρίτης περιόδου.

- Σε ακόμη ένα παιχνιδι του Α.Ο.Σ το διαιτητικό δίδυμο ήταν εκτός τόπου και χρόνου.

** ΦΩΤΟ - ΠΗΓΗ: Α.Ο.ΣΕΡΡΩΝ!!! (facebook group)