Σάββατο 28 Μαΐου 2011

Α2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΑΝΔΡΩΝ (28η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

"Κηδεία" στην Κοιλάδα

Ίκαροι - Νήαρ Ήστ: 98-104

Οδυνηρή ήττα υπέστησαν οι Ίκαροι από την υποβιβασθείσα Νήαρ Ήστ και το όνειρο της ανόδου μέσω της κατάκτησης της δεύτερης θέσης έσβησε για τα καλά, με το Ρέθυμνο να είναι έτοιμο να διαβεί την πόρτα της Α1, ύστερα και από το θετικό αποτέλεσμα στο ματς με τον Αρκαδικό.

Χρήζει αναφοράς το γεγονός ότι η Νήαρ Ήστ σημείωσε σήμερα την πρώτη της νίκη μακριά από την Αθήνα, όπως επίσης και το ότι οι "κυανοκίτρινοι" δύο φορές δεν έχουν αξιοποιήσει  τον παράγοντα έδρα στη φετινή σεζόν, κόντρα στον πρωταθλητή ΚΑΟΔ και απέναντι στην ουραγό ομάδα της κατηγορίας. Απίστευτο κι όμως αληθινό!

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα αρχικά στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι απέκτησαν μικρό προβάδισμα (11-7, 18-12), με τον Κακαρούδη να αναλαμβάνει δράση στην επίθεση. Στην αντίπερα όχθη το σύνολο του Τόλη Καρνέση είχε "ζεστό" από την περιφέρεια τον Ψαρόπουλο, ο οποίος ευστόχησε σε τρία τρίποντα και η περίοδος έκλεισε με 23-21.

Στο επόμενο δεκάλεπτο οι Αθηναίοι μπήκαν δυνατά στο παρκέ "χτίζοντας"  σιγά - σιγά διαφορά 7 πόντων (23-26, 27-33, 29-36 [5:48]). Μοσχοβίτης - Στανόγεβιτς- Ψαρόπουλος "πυροβολούσαν" διαρκώς έξω από την γραμμή των 6.75.

Παρόλα αυτά οι "κυανοκίτρινοι" ανασυντάχθηκαν "τρέχοντας" 9-1 σερί (38-37, 3:52) και η περίοδος έληξε 48-49, με τους Αθηναίους να έχουν ως απολογισμό 9/17 τρίποντα και τον Συμεωνίδη που πρόσφερε λύσεις για τους Ικάρους να έχει συμπληρώσει 3 φάουλ.

Στην τρίτο δεκάλεπτο ο Φώτης Κοκολιός θέλησε να "χτυπήσει" για τα καλά τη Νήαρ Ήστ μέσα στη ρακέτα "ταΐζοντας" τον Θανάση Τοπούζη, με τον Καμπερίδη σε ρόλο οργανωτή. Το "τρυκ" αυτό λειτούργησε ως ένα βαθμό, αλλά στην άμυνα οι Σερραίοι ήταν πολύ χαλαροί και ο νεαρός Καπετζόγλου άδραξε την ευκαιρία κάνοντας τη ζημιά στους αντιπάλους με συνεχόμενες διεισδύσεις (60-64, 4:16).

Ο Κακαρούδης ήταν "όαση" για τους γηπεδούχους και η περίοδος ολοκληρώθηκε 69-70.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο της συνάντησης οι φίλαθλοι περίμεναν από τους αθλητές του Φώτη Κοκολιού να ξεσπάσουν, αλλά οι ελπίδες τους αποδείχθηκαν φρούδες.  Το σερραϊκό συγκρότημα κυριεύθηκε από αδικαιολόγητο άγχος και νευρικότητα, ο ηγέτης των "κυανοκίτρινων" Κώστας Τότσιος δεν ήταν σε καλή μέρα, σε αντίθεση με τον γκαρντ των φιλοξενούμενων, Στανόγεβιτς που με τρίποντα "μαχαιρίες" διαμόρφωσε το 73-86 (4:29).

Καμπερίδης και Κουκάς με ατομικές ενέργειες προσπάθησαν να ξαναβάλουν την ομάδα τους στο παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι πίεσαν, έκαναν φάουλ για να σταματήσουν το χρόνο, ενώ ο τεχνικός των Σερραίων έκανε αλλαγή "χάντμπολ" (Τότσιος - Ιωσηφίδης, λόγω των 4 φάουλ του πρώτου).

Η τύχη όμως δεν ήταν με το μέρος των Ικάρων, αφού ο Πεχλιβάνης χτύπησε στο αριστερό πόδι και αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο, ενώ οι παθιασμένοι και ψύχραιμοι καλαθοσφαιριστές της Νήαρ Ήστ εκμεταλλεύθηκαν το μπόνους των ελεύθερων βολών κάνοντας τελικά το  "διπλό".