Κυριακή 18 Σεπτεμβρίου 2016

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΟΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (Α' ΦΑΣΗ - 1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Φανερά ανέτοιμος

Α.Ο.Σ. - Απόλλων Καλαμαριάς: 18-55

Βαριά εντός έδρας ήττα υπέστη ο Α.Ο.Σ. στο ΔΑΚ Σερρών από τον Απόλλων Καλαμαριάς, ο οποίος εξασφάλισε τη πρόκριση για τη δεύτερη αγωνιστική του Κυπέλλου Ελλάδος. Οι «πράσινες» έδειξαν ότι βρίσκονται πολύ πίσω στα επίπεδα της φυσικής κατάστασης και της αγωνιστικής ετοιμότητας, έχοντας και τις απουσίες βασικών παικτριών στη σημερινή αναμέτρηση.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν εφιαλτικό για τους φιλάθλους που βρέθηκαν στο γήπεδο. Οι δύο ομάδες συναγωνίζονταν μεταξύ τους στα λάθη και στην αστοχία (2-6! σκορ περιόδου).

Ούτε στο δεύτερο δεκάλεπτο παίχθηκε όμορφο μπάσκετ και η περίοδος ολοκληρώθηκε με 9-18.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενες «κλείδωσαν» τη νίκη σημειώνοντας 0-14 σερί (9-32, 5:56). Το «τριφύλλι» δεν είχε απαντήσεις στο παρκέ και η περίοδος έληξε 15-36.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν τυπική διαδικασία, με τις «Πόντιες» να κατακτούν με χαρακτηριστική άνεση το ροζ φύλλο αγώνος.