Σάββατο 1 Απριλίου 2017

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΑΝΔΡΕΣ - 20η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Πήρε το ντέρμπι το Ρούπελ - Εύκολο απόγευμα για τον Α.Ο.Σ. - Νίκη στην εκπνοή για την Ηράκλεια

Πανσερραϊκός - Ρούπελ Σιδηροκάστρου: 59-72

Νικηφόρα πέρασε από το κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων το Ρούπελ Σιδηροκάστρου. Το «οχυρό» επικράτησε του νεανικού Πανσερραϊκού στο τοπικό ντέρμπι.

Σχετικά με την εξέλιξη του σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο το ματς ήταν αμφίρροπο (11-11, 4:13). Η περίοδος έκλεισε με 18-19. Στη δεύτερη περίοδο δεν άλλαξε το σκηνικό της αναμέτρησης (23-25, 28-25) και το δεκάλεπτο έληξε 28-29.

Στη τρίτη περίοδο ο Σπύρος Ιωαννίδης χρησιμοποίησε στη πεντάδα του Ρούπελ τρία ψηλά κορμιά (Παρίσης, Δαμιανάκος, Καρνάβας [Τοπολίγκας]) και οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στη θέση του οδηγού (31-42 στο 24', 36-53 στο 27'). Το δεκάλεπτο τελείωσε 38-57.

Στη τέταρτη περίοδο το συγκρότημα του Πασχάλη Ρούλη μείωσε σε 50-60 (6:35), αλλά οι Σιδηροκαστρινοί δεν άφησαν να τους ξεφύγει το πολύτιμο ροζ φύλλο αγώνος.

Διαιτητές: Τσακιρίδης - Νέδογλου Ζ.

Δεκάλεπτα: 18-19, 28-29 (ημ.), 38-57, 59-72

Πανσερραϊκός (Ρούλης): Αλεξάκης 3 (1), Τσιαντής 15 (1), Αμβροσίου 22 (3), Σιδερίδης 9 (1), Βασιλειάδης 5 (1), Τσιάμης 5 (1), Αναστασιάδης, Μπουναρτζής, Τουρονίδης.

Ρούπελ (Ιωαννίδης): Δαλαγκόζης 18, Τοπολίγκας 5, Μάντζιος 3, Δαμιανάκος 25 (2), Παρίσης 13, Καρνάβας 8, Βεντούζης, Ντούντος, Ζωηρός, Γιάκονιουκ, Στάσας, Κεσέογλου.

Α.Ο.Σ. - Μακεδόνες Κρηνίδων: 69-34

Με συνοπτικές διαδικασίες ο Α.Ο.Σ. «καθάρισε» το παιχνίδι με τις Κρηνίδες έχοντας ένα πολύ εύκολο απόγευμα.

Δεκάλεπτα: 20-8, 37-11 (ημ.), 51-23, 69-34

Α.Ο.Σ. (Σιουσιουλούδης): Τζουμαϊλής 4, Χατζηστεφάνου 9, Κυριακόπουλος 2, Ιωαννίδης Κ. 3, Τερζής 4, Χορτομάρης Σ. 6 (2), Χορτομάρης Γ. 5 (1), Στόικος 3, Καρακώστας 4, Αναστασιάδης 6 (1), Στάμος 6, Ιωαννίδης Δ. 17.

Δοξάτο - Ηράκλεια: 60-62

Το δεύτερο διπλό στο φετινό πρωτάθλημα σημείωσε η Ηράκλεια. Η ομάδα του Νίκου Βάκα κέρδισε στη Δράμα το Δοξάτο σε ένα παιχνίδι με «χιτσκοκικό» φινάλε.

Στο 39' η Ηράκλεια ήταν μπροστά στο σκορ με 58-59. 15 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της συνάντησης οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα με 60-59. Στη τελευταία φάση του αγώνα οι «κόκκινοι» με γκολ-φάουλ διαμόρφωσαν το 60-62 φτάνοντας στο νικηφόρο αποτέλεσμα.

ΔΟΞΑ ΒΩΛΑΚΑ 20 (ΣΕ 19 ΑΓΩΝΕΣ)*

* ΔΟΞΑΤΟ, ΔΟΞΑ ΒΩΛΑΚΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΕ -2 ΒΑΘΜΟΥΣ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΜΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΤΟΥΣ ΣΤΙΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ ΤΩΝ ΤΜΗΜΑΤΩΝ ΥΠΟΔΟΜΗΣ ΤΗΣ ΕΚΑΣΑΜΑΘ.

- ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (8/4/2017): ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ - ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ, ΔΟΞΑ ΒΩΛΑΚΑ - Α.Ο.Σ., ΗΡΑΚΛΕΙΑ - ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ.