Κυριακή 4 Νοεμβρίου 2018

Α2 ΕΘΝΙΚΗ (2ος ΟΜΙΛΟΣ - 2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Ήττα στις λεπτομέρειες

Ολύμπια Λάρισας - Πανσερραϊκός: 55-50

"Άγγιξε" τη νίκη ο Πανσερραϊκός στη Λάρισα στο σημερινό παιχνίδι ενάντια στην Ολύμπια, αλλά τελικά οι "λιονταρίνες" αποχώρησαν από το γήπεδο δίχως το ροζ φύλλο στις αποσκευές τους.

Οι "κόκκινες" ήταν καταπληκτικές στην εναρκτήρια περίοδο. Οι Σερραίες παίζοντας άμυνα για σεμινάριο απέκτησαν πλεονέκτημα 12 πόντων (5-17).

Στο δεύτερο όμως δεκάλεπτο ο Πανσερραϊκός "γκρέμισε" ό,τι με κόπο είχε "χτίσει" στη πρώτη περίοδο δεχόμενος 26(!) πόντους από την Ολύμπια. Η περίοδος έληξε 31-31.

Στο τρίτο και στο τέταρτο δεκάλεπτο το ματς πήγαινε πόντο-πόντο (44-41 στο 30').

Οι πολλές χαμένες βολές, η αστοχία σε καθοριστικά λέι-απ και ορισμένα ευνοϊκά σφυρίγματα των διαιτητών υπέρ των γηπεδούχων είχαν ως αποτέλεσμα τη δεύτερη ήττα των "κόκκινων" στο πρωτάθλημα της Α2.

Διαιτητές: Γιαννουλής - Μπούγλος

Δεκάλεπτα: 5-17, 31-31(ημ.), 44-41, 55-50

Πανσερραϊκός (Τσάντα): Τσάντα 11 (1), Πελτέκη 10, Χύσα 5 (1), Μίχου 2, Γκανάτσιου 9, Χωλοπούλου 8, Θανοπούλου 3, Πιτσιάβα, Δαμιανάκου, Βάννα*.

* Ντεμπούτο με τη κόκκινη φανέλα έκανε η Βάννα, η οποία αποτελεί τη τελευταία προσθήκη για τη σερραϊκή ομάδα (έπαιζε στη Νίκη Λευκάδας, σούτινγκ γκαρντ-σμολ φόργουορντ, φοιτήτρια).

ΟΛΥΜΠΙΑ ΛΑΡΙΣΑΣ - ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: 55-50

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ - ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ: 51-60

ΠΥΛΑΙΑ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ: 69-37

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ - ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΣΥΚΕΩΝ: 46-54

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Ν. ΡΥΣΙΟΥ - ΑΣΤΕΡΑΣ ΙΠΠΟΔΡΟΜΙΟΥ/ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗ: 53-50

ΑΡΗΣ - ΠΙΕΡΙΚΟΣ/ΑΡΧΕΛΑΟΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ: 65-51