Κυριακή 15 Οκτωβρίου 2023

A2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (2ος ΟΜΙΛΟΣ - 2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Ζευγάρωσαν» τις επιτυχίες οι «λιονταρίνες»

Πανσερραϊκός STIHL - Απόλλων Πτολεμαΐδας: 66-45

Ο Απόλλωνας Πτολεμαΐδας δεν μπόρεσε να αντισταθεί στον ισχυρό Πανσερραϊκό, ο οποίος επιβλήθηκε των φιλοξενούμενων με 66-45.

Οι «κόκκινες» απέκτησαν πλεονέκτημα 8 πόντων στην εναρκτήρια περίοδο της συνάντησης (14-6), ενώ στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Πασχάλη Ρούλη αύξησε την υπέρ της διαφορά στο +15 (32-17).

Στη τρίτη περίοδο οι γηπεδούχες δεν αντιμετώπισαν προβλήματα (52-31). Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Πανσερραϊκός παρέμεινε συγκεντρωμένος στο παρκέ, κατακτώντας εύκολα το πολύτιμο ροζ φύλλο αγώνος με σημαντική διαφορά.

Στα αξιοσημείωτα του παιχνιδιού η επιστροφή της Γκανάτσιου στις Σέρρες ως αντίπαλος αυτή τη φορά των «κόκκινων», αλλά και η «κόντρα» της Μαρίας Χωλοπούλου με την παλιά της ομάδα.

- Η Άσπα Καλαμπάκου δεν αγωνίσθηκε στο ματς του Σαββάτου.

Διαιτητές: Κλεπουσνιώτου - Τσαπόγα

Δεκάλεπτα: 14-6, 32-17 (ημ.), 52-31, 66-45

Πανσερραϊκός STIHL (Ρούλης): Νάστου 17 (1), Μαραγκού 1, Μαμούδη, Μιχαηλίδου 4 (1), Τζημορώτα 11, Γκομπετζισβίλι 14, Μπακιρτζίδου 2, Δαμιανάκου 2, Χωλοπούλου 9, Τζιαμπάζη 6 (2), Μπουροπούλου.

Απόλλων Πτολεμαΐδας (Παπαδημητρίου): Διπλάρη 8, Βλαδίκα 2, Γκανάτσιου 9, Πισιάνη 2, Μεντεσίδου 4, Γεωργοπούλου 5 (1), Ξενικάκη, Μάντσου, Κοτζαΐτση 15 (1).

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ STIHL - ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ: 66-45

ΑΡΗΣ - ΟΛΥΜΠΙΑ ΛΑΡΙΣΑΣ: 58-43

ΙΩΑΝΝΙΝΑ - ΠΙΕΡΙΚΟΣ/ΑΡΧΕΛΑΟΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ: 45-58

Μ.Ε.Ν.Τ. - ΠΑΝΘΗΡΕΣ ΚΑΒΑΛΑΣ: 54-79