Κυριακή 25 Φεβρουαρίου 2024

A2 ΕΘΝΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ (2ος ΟΜΙΛΟΣ - 17η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Γερά ξανά για τη πρωτιά οι «λιονταρίνες»!

Πιερικός/Αρχέλαος Κατερίνης - Πανσερραϊκός STIHL: 50-62

«Άλωσε» τη Κατερίνη ο Πανσερραϊκός, ο οποίος υπέταξε τον Πιερικό/Αρχέλαο με 50-62. Οι «κόκκινες» όμως χάρηκαν διπλά, διότι την ίδια ώρα οι Πάνθηρες Καβάλας κέρδισαν στη παράταση τον πρωτοπόρο Παναθλητικό Συκεών, ο οποίος γνώρισε τη «παρθενική» του ήττα στο φετινό πρωτάθλημα κι έτσι τώρα οι «λιονταρίνες» ισοβαθμούν στη κορυφή της Α2 με την ομάδα της Θεσσαλονίκης, η οποία έχει το πλεονέκτημα λόγω της νίκης που είχε πετύχει στις Σέρρες.

Οι «κόκκινες» είναι σε θέση πλέον να ονειρεύονται τη κατάκτηση της 1ης θέσης στο τέλος της κανονικής περιόδου, η οποία δίνει το αβαντάζ έδρας στα πλέι-οφ και συνεπώς την εξασφάλιση της ανόδου!

Σχετικά με την εξέλιξη του σκορ στο σημερινό ματς, ο Πανσερραϊκός προηγήθηκε με 14-21 στην εναρκτήρια περίοδο, ενώ το δεύτερο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τις «λιονταρίνες» να βρίσκονται στο +9 (27-36).

Στη τρίτη περίοδο οι «κόκκινες» διατηρούσαν απόσταση ασφαλείας από τις γηπεδούχες (38-49). Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Πανσερραϊκός δεν χαλάρωσε, επικρατώντας πανάξια των αντιπάλων του.

- Μαριάνοβιτς, Χωλοπούλου και Μιχαηλίδου δεν ενίσχυσαν τις «λιονταρίνες».

Διαιτητές: Χατζηκώστας - Μπουγλός

Δεκάλεπτα: 14-21, 27-36 (ημ.), 38-49, 50-62

Πιερικός/Αρχέλαος Κατερίνης (Χατζηϊωάννου): Μάντζου 23 (2), Μπουμπουλέντρα 5, Λάππα 8, Καρανικόλα, Σωπιάδου 2, Μπαγκλαρίδου 4, Τσενεκίδου 2, Ζαμάνη 2, Κιολέογλου 4.

Πανσερραϊκός STIHL (Πεχλιβάνος): Καλαμπάκου 8 (1), Νάστου 22 (1), Τζημορώτα, Δαμιανάκου, Γκομπετζισβίλι 16, Τζιαμπάζη 5 (1), Μπακιρτζίδου 6, Μαραγκού 5 (1).

ΠΙΕΡΙΚΟΣ/ΑΡΧΕΛΑΟΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ - ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ STIHL: 50-62

ΠΑΝΘΗΡΕΣ ΚΑΒΑΛΑΣ - ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΣΥΚΕΩΝ: 69-66 (παρ., 58-58 κ.α.)

Α.Ε. ΠΥΛΑΙΑΣ - ΑΝΟΡΘΩΣΗ ΒΟΛΟΥ: 62-66

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Ν. ΡΥΣΙΟΥ - ΠΑΝΟΡΑΜΑ: 73-68 (παρ., 62-62 κ.α.)